1. türkçe sözlük ve türkçe yöresel ağız sölüklerinde şöyle geşmekte;
  -evlenmemiş kişi
  -ailesi olduğu halde yalnız yaşayan kimse
  -uşak hizmetçi, parayla tutulmuş özel sığırtmaç, çoban
  -işsiz boş kimse.
  anlamlarına gelmekte.
  https://yasinka.net/s%C3%B6zl%C3%BCk/t%C3%BCrk%C3%A7e/bek%C3%A2r
  yukarıdaki tanımlardan anladığımız kadarı ile toplumda pek ''olumlu'' bir anlama gelmiyor.
  bekarlık toplumda ekonomik ve sosyal olarak bireyi kötü bir konuma sokuyor. yine sizle ilgili '' sorunlu' ve ''başarısız'' olduğunuz algısını benimsiyor.
  oysa sahip olunan bağımsızlık bireye bir konforlu bir alan sunuyor. ve bireyler bu konfor alanından vazgeçemediklerinden dolayı evlenmek istemiyor.
  ancak, çoğunluk evli. normal olan çoğunluğun yaptığı şeyse, bekarlık sizi anormallik konumuna sokuyor mu?
  bekarlığınızdan dolayı size yapıştırılan ''sorunlu'' yaftasının fırsat, refah ve kaynaklarınızı etkilediğini düşünüyor musunuz?
  ben karşılaşıyorum;
  - mesai ye kalınacaksa yada uzak bir yerde görevlendirme söz konusu ise, '' evliler'' için zor olacağı söylenerek ben gönderiliyorum genelde.
  - ev kiralama konusunda da başını sokacak bir yer bulmak zor olabiliyor. ''yav nolacak bekar adamsın'' bu tür girişimlerde çokça duyduğumuz bir laf.
  - devlet memurluğu da dahil olmak üzere aynı işi yapan, aynı derecede kişilerin aldığı maaşların farklı olduğunu biliyor musunuz? eş yardımı çocuk yardımı vss.
  belirli bir zamandan sonra,bekar bir birey olarak bunu ''kanıksama''ya başlıyorum.
  şöyle diyorum; ''aa evet gerçekten ev kiralamam zor'', '' aaa geçekten mesaiye benim kalmam, uzaklara benim gitmem gerekiyor''. bir düğüne derneğe katılırken, '' aa ben bekarım fazla gülmeyeyim, fazla oynamayayım, böylelikle millet karısını veya kocasını ayarttığımı düşünmesin''
  bu bir nasıl diyeyim, bir oto kontrol ve öz saygıyı kaybetme olarak bireyi etkiliyor.
  hiç bir samimiyetiniz olmayan bir insan ''birini bulda evlen artık'' diyebiliyor. sizinle yaptığı bir münakaşa sebebiyle iş arkadaşınız ''azgınlıktan'' bu halde olduğunuzu söyleyebiliyor.
  ''siz evlendiniz de ne oldu'' diyerek karşı atakta bulunsakta, bekarlığın toplumsal karşılığı; şaşkınlık uyandıran ve acınan bir birey olduğumuz gerçeği. bağımsız yaşamanın imkanları ile bazen, çok nadirde olsa imrenilen bir şeye dönüşebiliyor.

  bende işler böyle. sizde durumlar nasıl sevgili yazarlar?