ben lerner - youreads

ben lerner

Kimdir?

ben lerner [kansas, topeka, 1979]. the lichtenberg figures (2004), angle of yaw (2006) ve mean free path (2010) adlı şiir kitaplarıyla adını duyurdu. the lichtenberg figures’ın almanca çevirisiyle “preis der stadt münster für international poesie”yi kazanan ilk amerikalı şair oldu. ilk romanı leaving the atocha station 2011’de (atocha’dan ayrılış, çev. hakan toker, jaguar, 2014), ikinci romanı 10:04 2014’te (22:04, çev. hakan toker, yky, 2017), son romanı the topeka school 2019’da yayımlandı. deneme kitabı the hatred of poetry 2016’da (şiir nefreti, çev. hakan toker, everest, 2018) yayımlanan ve önceki üç şiir kitabı yeni şiirleriyle beraber no art (2017) [sanat yok, çev. donat bayer, 160. kilometre, 2019] adı altında toplanan ben lerner, guggenheim bursu’na ve macarthur vakfı’nın “dâhi bursu”na layık görüldü. sanat ve edebiyat üzerine makaleleri london review of books, the new yorker ve harper’s gibi dergilerde yayımlandı. ben lerner, city university of new york’a bağlı brooklyn college’ın ingilizce bölümünde öğretim görevlisidir.


  1. şair donat bayer'in özenli çevirisiyle seçme şiirleri (bkz: 160. kilometre) tarafından geçtiğimiz günlerde yayımlanan şair. ülkemizgilde daha çok romanlarıyla tanınsa da kendi ülkesinde öncelikle şair olarak bilinir.
  2. if it hangs from the wall, it's a painting. if it rests on the floor, it's a sculpture. if it's very big or very small, it's conceptual. if it forms part of the wall, if it forms part of the floor, it's architecture. if you buy a ticket, it's modern. if you are already inside it and you have to pey get out of it, it's more modern. if you can be inside it without paying, it's trap. if it moves, it's outmoded. if you have to look up, it's religious. if you have to look down, it's realistic. if it's been sold, it's site-specific. if, in order to see it, you have to pass through a metal detector, it's public.

    eğer duvara asılıysa resimdir. yerde duruyorsa heykeldir. çok büyük veya küçükse kavramsaldır. duvarın bir parçasıysa, yerin bir parçasıysa mimari yapıdır. bilet alman gerekiyorsa moderndir. halihazırda içinde geziyorsan ve dışarı çıkmak için para ödemen gerekiyorsa daha da moderndir. eğer para ödemeden içine girebiliyorsan tuzaktır. hareket ediyorsa modası geçmiştir. eğer kafanı kaldırıp bakman gerekiyorsa dinidir. bakmak için kafanı eğmem gerekiyorsa gerçekçidir. eğer satılmışsa yere-özel sanat eseridir. görmek için metal detektöründen geçmen gerekiyorsa, halka açıktır.

    (bkz: donat bayer)