1. dune evreni içerisindeki büyük güç odaklarından bir tanesidir. bene gesserit ten farklı olarak dışa dönük ve yayılmacı bir yapıları yoktur. bene tleilax içerisin ağır bir zenofobi hakimdir. bene tlielax hiç kimseye güvenmez ve hiç kimseyi sevmez ; tamamen içe kapalı bir topluluk yaşamı inşa etmişlerdir. vera versa; tüm galaksi içerisinde en güvenilmeyen topluluk da yine bene tleilax'tır çünkü çalışma alanları diğer grupları ve büyük aileleri huzursuz etmektedir. bene tleilax ağırlıklı olarak genetik, yapay organlar ve ghola denilen insan dna'sı kullanılarak yapılan "yapay insan"lar üzerine çalışmaktadır. nihayetinde butleryan cihadı sonrasında koyulan yasakların sınırlarında dolaştıkları için tehlike görülen bir topluluktur.

  bene tleilax'ın temel amacı tüm galaksiyi yönetebilmek ve en güçlü grup olmaktır. bu yüzden ortak olarak seçmek için biraz risk bir tercihtir. fakat büyük bir teknolojik destek gücüdürler de aynı zamanda.

  yönetim açısından teokrasi ile yönetilen bir yapısı var, en tepede tleilaxu üstadlarının divanı vardır. bu üstadlar küçük görülebilecek bir dış görünümü kendileri için tercih etmiş genetik konusunda ise aşmış kimselerdir. bunun sonucu olarak da kendilerine hizmet etmeleri için face dancer denilen kimseleri geliştirmişlerdir. bu ismi basitçe yüz oynatan ya da daha ağdalı olarak ( ki ben böyle severim) sûret rakkasları olarak çevirebiliriz. bu rakkaslar herhangi bir insanın görünümüne bürünme kabiliyetine sahiptirler.

  axlotl tankları: bene tleilax'ın ghola üretmek için kullandıkları beyin ölümü gerçekleşmiş kadınlardır.
  !---- spoiler ----!

  daha sonra bu kandınların rahimlerin baharat yetiştirmek gibi bir teknoloji geliştirmeyi başarmışlardır.

  !---- spoiler ----!

  chairdogs: bene tleilax'ın rahatsız edici denebilecek teknolojileri arasında en ilginçlerinden bir tanesidir. sandalye olarak kullanılan canlı hayvanlardır bunlar. oturan kimsenin şekline göre pozisyonun değiştirip en iyi şekilde sahibine hizmet etmeye çalışır. yine de bazı kimseler canlı bir hayvana oturmak istemedikleri için bunları kullanmamayı tercih ederler.

  slig: bu da yine bu örgütün ilginç çalışmalarından bir tanesidi: domuz ile sümüklüböceğin genetik harmanından elde edilen bir canlı. çok çirkin olmasına rağmen etinin tadının çok güzel olduğu söylenir.

  dini açıdan ise zensünni ve zensufi dinlerinden ortaya çıkan fakat daha sonraları farklılaşmış tek tanrılı bir dinleri vardır.
 2. yüz değiştirme yetenekleri ve de yapay organ teknolojileri de bulunur bu örgütün.