bengal kedisi - youreads 1. bu kedinin özeti şudur: leoparı almışlar, ev kedisinin içine koymuşlar. daha bilimsel anlamda anlatmak gerekirse, asya leopar kedisi ve normal ev kedisinin çiftleştirilmesi sonucu ortaya çıkmıştır. ayrıca habeş kedisi ve British shorthair’lerle de çiftleştirildikleri oluyor. her ne kadar doğada ara sıra görülse de, kayıtlara göre ilk bilinçli çiftleştirmeyi california’dan Jean mill adlı bir kadın yapmış. dişi bir asya leopar kedisiyle, erkek bir kara kediyi çiftleştirmiş. şurada ortaya çıkan yavrulardan biriyle görülüyor.

  bengallerin çiftleştirilmeleri epey karmaşıktır. bengal ve ev kedisinin çiftleşmesi sonrası ortaya çıkan ilk üç nesil (F1-F2-F3) "temel kediler" veya "ilk nesil" bengal olarak bilinir. yaban kedisinin her türlü huyuna suyuna ve tipine sahiptirler. kedinin evlerde beslenen "domestik bengal" olması için asya leoparından 4 nesil (f4) geçmiş olması gerekir. f4 ve sonraki nesil bengaller ev kedisi olabilecek uysallığa sahip olurlar. ayrıca ilk nesillerin (f1-f3) erkekleri çoğu zaman kısır olur. f2-f3 nesillerinde ortalama biraz daha artsa da, yine de kısırlık çok sık görülür. o yüzden ilk nesil bengallerin dişileri f4 veya ilerisi erkeklerle çiftleştirilir. ortaya çıkan yavrular domestik bengal olur. bu f'li numaralar kedinin seceresi için çok önemlidir.

  etrafımda bu aralar çok duyuyorum “ay bir bengal bulsak da sahiplensek. çok güzel hayvanlar” diye dolaşanları. ilk defa kedi bakacak biriyseniz veya aradığınız, kucağınızda mır mır oturacak bir kediyse, kesinlikle tavsiye e-dil-mez!!! bengaller aşırı derecede enerjiktir. neredeyse bir köpek kadar koşturup oynatmanız gerekir. enerjileriyle başa çıkmak zor olur, demedi demeyin. ama evet, hakikaten çok güzel hayvanlar.

  çok güzel demiş miydim?

  dedim di mi, çok güzel diye?

  tamam, şununla bitiriyorum