• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bensen o bizsiz onlar - celalettin baylan
"sanki bin yıllık bir uykudan uyanır gibi nüksel. üzerinde bin ton ağırlığında bir beton yığını var da hareket edemiyor. karabasan gelir de sesini çıkaramazsın, elini kaldıramazsın ya aynen öyle. gözlerini açmaya dermanı yok. aslında gözleri açık, göremiyor, farkında değil. şimdi yavaş yavaş bir şeyler değişmeye başladı. vücudunda dolaşan kan sanki azgın ırmaklar gibi şimdi, her tarafına hücum ediyor. önce kalbinin güm güm attığını hissetti kulakları uğuldayarak. sonra o uğultu boğuk bir sese dönüştü. "nuol, nuel…" gibi sesler duydu, sonra bir ışık belirdi. işığını engelleyen bir silüet gördü. görüntü yavaş yavaş netleşti. sesler de "nuel"den "nüksel"e evrildi. kollarında gücü hissettiği anda karşısındakinin boğazına sarıldı."

***

o kadar da ilgilendiriyor mu gerçekten ölümden sonrası?
belki de aslolan yalnızca aldığın nefes,
ruh koca bir tümör olabilir mi bedene yerleşmiş, habis?
önemsediğin tam mı yaşamak?
yoksa sadece yaşamak mı?
var olmak mı?
hiç düşündün mü ne hissederdin bacakların olsa eksik?
ciğerlerin çekemese çam kokusunu içine nefes nefes,
kalpteki mi acıtır, yoksa koldaki mi, kırık?
ruh çıkığı hastalığına hiç yakalandın mı?
belki başka bir ten seni iyileştirecek,
başka bir el tenine değecek,
bir başka, bir nefis.
ruhuna okuyacak,
anladın mı?
 1. Celalettin Baylan'ın İkinciadam Yayınları'ndan çıkan bilimkurgu-distopya romanı "Bensen O? Bizsiz Onlar..." değişik bir anlatım tarzına sahip. yazar okuyucuyla sohbet eder gibi anlatıyor hikayesini. bu da okuma eylemine değişik bir tat katıyor.

  ilginç bir hikaye. bir gemide uyanan bir grup insan, hepsi otuzlu yaşlarda. diğer yanda bir çocuk grubu, hayatta kalma mücadelesi veriyor tanımadıkları bir ortamda. bu iki grup anlatılırken diğer taraftan İstanbul'dan farklı yaşam manzaraları sunuyor. yapbozun parçaları gibi ilerleyen hikayeler, artan gerilim dozuyla birlikte sona doğru birleşme eğilimine giriyor.

  romanda zeka soruları, bulmacalar, parolalar, şifreler, şifreli şiir ve karakterler, anagramlar bolca miktarda kendine yer bulmuş. bu da okumayı daha eğlenceli hale getiriyor. ayrıca sona doğru okuyucuyu büyük sürprizler bekliyor. ben okuduğumda "hadi be!" dedim. herk okuyanın da aynı tepkiyi vereceğini düşünüyorum. ustalıkla örülmüş bir hikaye ve karakterler. tek hoşuma gitmeyen nokta; karakter fazlalığından dolayı okuma zorlaşabiliyor. çok dikkatli okumak gerekiyor bu yüzden.
  sonuç olarak; rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir roman.

  http://www.dr.com.tr/kitap/bensen-o-bizsiz-onlar/celalettin-baylan/edebiyat/turk-oyku/urunno=0000000652469