berkin elvan - youreads 1. her zaman yerine kendimi koyduğum çocuktur. ben de ordayım. bir örgütten değildim. hakkımı almak için ordayım. o polis beni de öldürmeye çalıştı. ben ölmedim. olay bu kadar basit.
 2. bugün ölüm yıldönümüdür, katilleri hâlâ yargılanmamıştır.

  "buraya bakın, burada, bu kara mermerin altında
  bir teneffüs daha yaşasaydı
  tabiattan tahtaya kalkacak bir çocuk gömülüdür
  devlet dersinde öldürülmüştür"

  ece ayhan
 3. berkin ne de olsa evinden uzak bir yerden ekmek alıyordu, ethem de zorla vurdurtmuştu zaten kendisini değil mi? abdocan mesela abdocan? karanlık sokağa girmiştir polisi zor durumda bırakmak için, kesin. ali ismail ya da; kafasını taşlara mı vurmuştur acaba siyasete alet olayım diye? bir çocuğun, çocuklarımızın, gençlerimizin acısını sidik yarıştırır gibi utanmadan peki öbürleri ne olacak diye yarıştırmayı bırakmak bu kadar mı zordu? o eşiği ne zaman atladık? birinin ölümü diğerininkini ne zaman makul yapmaya başladı?

  berkin elvan adında bir çocuk polisin kurşunu ile katledildi cümlesini kurduktan sonra "ama, fakat, lakin" demeye başlayan tam da o an durup insanlığını sorgulasın bir an.

  istanbulda, 2013 yılının haziran ayında, bir çocuk polis kurşunu ile katledildi. adı berkin elvan. nokta.
  mesut
 4. üç sene önce bugün hayatını kaybeden çocuk, bir ara aynı sokaklarda yürüdüğümüz eski komşum.

  sen uyanmadın ama biz her gün sana uyanıyoruz çocuk. ah berkin'im ah. yavrum.
 5. devlet tarafindan öldürülmüş bir çocuktur. rica ediyorum bu kadar vahşi olmayın, dünya üzerindeki bütün kötülükleri 15 yaşındaki çocuklara yükleyip; sonra tüm kötülüklerden müstesna tuttuğunuz devletinizin , ırkınızın, ideolojinizin bugünkü gücüne kanıp kan kusmayın.
 6. vurulmadan önce defalarca yuruyusunu, bakisini, durusunu gordugum cocuk, mahallemin cocugu... iyi ki de gormusum. hic aklimdan silinmiyorsun berkin. daha gecen ay ruyamda seni gordum de mezarina ziyaretine geldim. fark etmissindir. hersey cok guzel olacak, sirf senin hatrina...
 7. şöyle bir şarkı yapılmış çocuktur maalesef uyanamamıştır.
  Ekmek almaya gitti gitmedi, taş attı atmadı başka konulardır. Asıl olan bir çocuğun sokak ortasında polis tarafından bir hiç uğruna katledilmesidir. Sonrasında herhangi bir ceza almayı bırakın muhtemelen yükselmiştir de görevinde. Hoş annesini miting alanında yuhalatan insanlar başımızdayken nasıl ceza almalarını bekliyoruz o da bizim iyimserliğimiz.

  katiller, tecavüzcüler, katliamcılar ülkemizde güzelce yaşayıp üst mevkilere gelip üstüne bir de utanmadan halkı tehdit ederken bu çocuk ölüp gitmiştir
  wtf
 8. gezide birilerinin emriyle kaybettiğimiz çocuk.
 9. ceylan önkol: "14 yaşındaki çocuk, ceylan önkol'un karakoldan atılan "havan topu" ile öldüğü iddia ediliyor. vücudu paramparça oluyor. polis gitmiyor, savcı gitmiyor, doktor gitmiyor."

  seyhan doğan: "13 yaşında hayatı çalınan, annesinin gözü önünde işkence edilen bu çocuğumuzun kemikleri yıllar sonra mardin'de bulunmuştur. otopsiye göre seyhan doğan'ın başı kesilmiştir."

  doğan teyboğa: "24 temmuz günü silopi’de kışın öğrencisi olduğu okulun önünde kafasına isabet eden gaz bombasıyla yere yıkıldı, 13 yaşındaki doğan. hastanede iki gün sonra öldü.
  "kendisi benim öğrencimdir. hem 6 hem de 7. sınıfda sınıf öğretmeni bendim doğan tayboğa'nın. yazın da ölüm haberini alınca yıkılmıştım. ...doğan çok saf ve temiz bir çocuktu. buradakilerin karşamba dediği buzlu suyun içine tang, lazo gibi meyve sularının dökülmesiyle yapılan dondurmaları el arabasıyla satardı."

  abdurrahman coşkun: "1995 yılında 21 yaşındayken gözaltına alınıp, resmi kayıtlara göre serbest bırakılan, ancak 18 yıldır kendisinden haber alınamayan er kişi. bugün kemikleri bulunmuştur."

  fırat basan: "2010'da akrep aracı tarafından ezilerek öldürülen 10 yaşındaki `diren basan`'ın abisidir. 17 yaşındadır. intihar etmiştir."

  serap eser: "17 yaşında. hiçbir şeye taraf bile değildi. sadece belki de geç kalmamak için koşarak yetiştiği bir otobüse bindi bir gün, akbilini bastı, koltuğuna oturdu veya ayakta kaldı kim bilir... sonrası alev, korku, sirenler ve belki hayal meyal bir hastane.. görmediyse yansımasını bir şekilde şanslıydı hatta belki de."

  uğur kaymaz: "uğur'un 12 yaşındaki bedenine 13 kurşunu uygun gördü devletin özel timi. babasında da sekiz kurşun vardı."

  fatih tekin: "batman'da dün başlayan gösteriler bugün yer yer devam ederken, petrol mahallesi'nde, saat 14.00 sıralarında toplanan göstericilere güvenlik güçleri müdahale etti, uyarı ateşi açtı. bu sırada parkta oynayan 3 yaşındaki fatih tekin, boğazına isabet eden kurşunla ağır yaralandı. batman devlet hastanesi'ne kaldırılan küçük çocuk, doktorların tüm çabasına karşın öldü.."

  roboski katliamı: "roboski’de çoğu çocuk yaşta 34 kürt köylüsü savaş uçaklarının bombardımanı sonucu parçalanarak öldürüldü. sorumluları açığa çıkarılmadı, hesap sorulmadı, “kaçınılmaz yanlışlık” dendi ve özür bile dilenmedi. seyithan "sevgilisine kontör almak için" kaçak mazota gittiği anda üzerine yağan bombalarla öldürüldü."

  ali ismail korkmaz: "19 yaşında. gezi parkı direnişi sırasında sivil görünümlü bazı kişiler üzerine sopalarla saldırdı, başına ve vücuduna vurdular. hastaneye gitti, önce karakola git ifade ver, dediler. olaydan bir gün sonra fenalaşınca hastaneye kaldırıldı. beyin kanaması geçiriyordu, çok geç kalınmıştı. 38 gün komada kaldı, kurtulamadı.”

  mehmet ayvalıtaş: "19 yaşında, 1 mayıs mahallesi'nde yolu kapatan eylemcilerin üzerine araba süren bir kudurmuş faşist tarafından katledilen genç. mehmet ayvalıştaş’ı ezen aracın sürücüsü 19 yaşındaki mehmet görkem demirbaş, aracı durdurduktan sonra, linç edilme ihtimaline karşı mahallenin muhtarı tarafından olay yerinden kaçırıldı. daha sonra karakola götürülen demirbaş, serbest bırakıldı."

  berkin elvan: "14 yaşında polisin attığı gaz fişeği başına saplanan berkin okmeydanı eğitim araştırma hastanesinde ameliyata alındı. 268 gün komada kaldı. 16 kiloya düşüp verdiği yaşam mücadelesine yenik düştü."

  ölümünü anlatmak için süslü sözlere gerek olmayan çocuktur, ana kuzusudur. ilk değildir, son olmayacaktır. devlet eliyle, doğrudan ya da dolaylı olarak öldürülen onlarca yavrudan biridir. katili, "polise emri verenlerdir."

  rakel dink: "yaşı kaç olursa olsun; 17 veya 27, katil kim olursa olsun, bir zamanlar bebek olduklarını biliyorum. bir bebekten bir katil yaratan karanlığı sorgulamadan hiçbir şey yapılmaz kardeşlerim."