• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.88)
beş şehir - ahmet hamdi tanpınar
beş şehir'in asıl konusu hayatımızda kaybolan şeylerin ardından duyulan üzüntü ile yeniye karşı beslenen iştiyaktır. ilk bakışta birbiriyle çatışır görünen bu iki duyguyu sevgi kelimesinde birleştirebiliriz. bu sevginin kendisine çerçeve olarak seçtiği şehirler, benim hayatımın tesadüfleridir. bu itibarla onların arkasında kendi insanımızı ve hayatımızı, vatanın manevi çehresi olan kültürümüzü görmek daha da doğru olur. bizden evvelki nesiller gibi bizim neslimiz de, bu değerlere, şimdi medeniyet değişmesi dediğimiz, bütün yaşama ümitlerimizin bağlı olduğu uzun ve sarsıcı tecrübenin bizi getirdiği sert dönemeçlerden baktı. yüzelli senedir hep onun uçurumlarına sarktık. onun dirseklerinden arkada bıraktığımız yolu ve uzakta zahmetimize gülen vaitli manzarayı seyrettik. (kitap bilgileri idefix'den alınmıştır.)


  1. lise yıllarımda hocamın tavsiyesi üzerine okumuştum. herkese tavsiye edebilirim okuyun, okutun. anlatılan beş şehir: ankara, erzurum, konya, bursa, istanbul

    "bir ağacın ölümü, büyük bir mimari eserin kaybı gibi bir şeydir. ne çare ki biz bir asırdan beri, hatta biraz daha fazla, ikisine de alıştık."
  2. "mazi daima mevcuttur.kendimiz olarak yaşayabilmek için, onunla her an hesaplaşmaya ve anlaşmaya mecburuz."