1. duyum ve bilinç merkezlerinin bulunduğu organ. kullanılanı makbüldür.
 2. beyin ön beyin, orta beyin ve arka beyin olarak kendi içinde öncelikle üçe ayrılmaktadır.

  ön beynin uç bölümlerini frontal lop, parietal lop, oksipital lop, temporal lop olarak isimlendirebiliriz.

  oksipital lop görme duyusundan görevlidir ve başımızın arkasinda, beyinciğin ise hemen üstünde yer alır.

  temporal lop hafıza merkezimizdir, ses ve koku duyularının algılanmasını sağlar.

  frontal lop yazılan ve konuşulanların anlaşılmasından ve pek cok istemli hareketin kontrolünden sorumludur, başın ön kısmında bulunur.

  parietal lop ise temas, basınç, sıcaklık ve tat duyularının algılanmasını sağlar, okuma ve yazma merkezidir.

  ön beyinin ara bölümü talamus ve hipotalamustan oluşur.

  talamus koku hariç diğer tüm duyuların toplanma ve dağılma merkezidir. duyular burada düzenlenerek beynin diğer kısımlarına gönderilir.

  hipotalamus ise vücutta homeostaziyi sağlar.

  orta beyin diye adlandirilan kısımda görme ve işitme refleksleri kontrol edilir. göz bebeğinin ışıkta küçülmesi ya da ses duyan bir köpeğin kulaklarını dikleştirmesinde işlev yapan dokular orta beyin diye adlandırılmaktadır.

  arka beyin pons, omurilik, omurilik soğanı ve beyincikten oluşur.

  omurilik soğanına hayat düğümü (sabah programı ismi gibi) de denilebilir. solunum, boşaltım, dolaşım gibi yaşamsal faaliyetlerden sorumludur.

  pons vucüt beynin yarım küreleri arasında impuls iletimini sağlar. aynı hareketin yapılmasında etkili olan kasların yönlendirilmesinde etkilidir.

  beyincik istemli çalışan kasların hareketlerini, koordinasyonu ve dengeyi sağlar.

  omurilik; dans etmek, örgü örmek, bisiklete binmek gibi faaliyetleri ve refleksleri kontrol eder.
 3. mucizelerle dolu organ. çalışmalar, tüm iletişimini elektrik sinyalleri ile yaptığını gösteriyor. bu bize harika imkanlar sunuyor. örneğin kolu denetlemeyi sağlayan sinyalleri çözerek, hissedebilen, komut verilebilen kol protezi yapıldı. yakın zamanda, aslında orada olmayan görüntüleri, onların yarattığı sinyalleri beyne aktararak görmemiz sağlanabilir. yapay göz, deri, kulak gibi duyu araçları mümkün olabilir.

  önümüzdeki yıllar, protez teknolojisinde devasa değişiklikleri izleyeceğimiz yıllar olacak.
  bori
 4. dünyanın en tehlikelisi, düşündükçe delirtir. çıkarıp önüne koyasın gelir.
 5. beyin yakıt olarak sadece glikoz kullanır. çok açlık durumlarında ise keton cisimlerine geçer. tiroid hormonu çalışma hızını etkilemez.
 6. ne kadar kullanıldığı, nasıl kullanıldığı her zaman tartışıladursun, beyin de tıpkı çalışan bir kas gibi tepki verir. zaman zaman onu şaşırtmanız gerekir. sürekli yaptığınız işlerinizi diğer tarafınızla yapmayı deneyin. kitap okuyun, hayal dünyanız sürekli hareket halinde olacağından beyin tembelleşmeyecektir. spor yapmak başlı başına insanı mutlu eden bir eylem. sadece vücuda faydası yok hali hazırda. olumlu her düşünce ve hareket beyne iyi geliyor.

  sürekli gittiğiniz güzergahı değiştirin mesela. beyni daha farklı çalıştırmak adına bundan daha güzel ne olabilir ki ? özellikle büyük şehirlerde trafik de baş etmen olmak üzere, zamanı nasıl daha iyi kullanabilirim diyor insan. hem günün yorgunluğundan bir an önce kurtulma hem yolda geçen zamanı daha aza indirmek adına bir kaç alternatif eve dönüş yolu keşfi deneyebilirsiniz.
 7. bazı vatandaşlarımızın kullanmadığı organ.
  bbs
 8. beyin insan vücudundaki en ilginç organdır. hala nasıl çalıştığı çözülememiştir. ruhun beyne can verdiği falan söyleniyor. tam olarak 12 volt elektrik ile çalışır. bu elektrik kesildiği zaman beyin ölümü gerçekleşmiş oluyor.

  birkaç bilgi verdik ama bu yorumu bilgi vermek için değil izlemenizi istediğim küçük belgesel için yazdım. trt okul tarafından çekilmiş her biri 10 ar dakika olan beynin her şeyini anlatmışlar. nasıl çalıştığı, kimyası, hastalıkları, depolama alanı falan aklınıza gelen herşeyi 39 bölümde anlatmışlar. daha doğrusu çeşitli üniversitelerden alanında uzman onlarca profesör tarafından anlatılmış.

  izlemek için buraya tıklayın.
  indirmek için buraya tıklayın.
 9. vucuttaki en onemli organ olduguna dair beyani kendi veren organ... pankreasa sordunuz mu kardesim? organlar meclisinde oyle bir oylama yapildi mi? dolayisiyla bu iddia, benim kendimi dunyanin en zeki/yakisikli/mukemmel insani oldugumu iddia etmem kadar nesnel olabilir ancak.