1. konfüçyüs der ki, "gerçek bilgi, bildiklerimizi bildiğimizi bilmek ve bilmediklerimizi bilmediğimizi bilmektir."
 2. "bende bir yumurta var, sende bir yumurta var. eğer sen bana bir yumurta verirsen, ben sana bir yumurta verirsem; yine sende bir yumurta, bende bir yumurta olur. şayet sende bir bilgi var, bende bir bilgi varsa; ben sana bir bilgi verirsem, sen bana bir bilgi verirsen sende iki bilgi, bende de iki bilgi olur."
  konfüçyüs

  bilgi, hayatı anlamamızı ve şekil vermemizi sağlayan içinde genel-geçer yargılardan tutun da en basit soruların ve sorunların cevaplarını oluşturduğu paylaştıkça/sordukça/merak ettikçe çoğalan bir denizdir.. ve yüzmeyi bilmiyorsanız işiniz çok zor.
 3. bilgi, büyümektir. bazen küçücük bir bilgiyi anımsar ve kendi hayatınızı kurtarırsınız.

  şakağınıza bir namlu dayalı ise, ve sizden tek bir şeyi söylemeniz bekleniyorsa, burada bilgi hayatınızı kurtarır. vahşi doğada mahsur kalırsanız ateş yakmayı bilerek hayatta kalırsınız. avlanmayı bilirseniz varlığınızı korursunuz.

  bilgi hayattır. aslında her birimiz 'bildiğimiz' kadar varızdır, konuştuğumuz kadar değil.
  ve en çok 'bilgisizler' konuşurlar. bu yüzden "cahil ile konuşurken söylenen her söz, ateşe atılan odun gibidir" denmiştir.

  bilgiyi lineer veya diferansiyel konuları, yabancı dil bilgileri, akışkan mekaniği gibi düşünmemek gerekir. hayata dair bilgilerin yelpazesi cihanlar kadar geniştir.
  konuşmayı bilirseniz etkilersiniz. anlamayı bilirseniz sevilirsiniz. sevmeyi bilirseniz mutlu olursunuz. umut etmeyi bilirseniz güçsüz düşmezsiniz. yemek pişirmeyi bilirseniz parmaklarınızı bile yalarsınız, parmak yalatırsınız.

  ve klişe olabilir ancak kendinizi bilirseniz henüz yaş ve her yöne eğilebilen desteksiz bir fidan değil, kökleri toprakla kucaklaşmış, gövdesi dağ gibi kudretli ve şefkatli kolları güneşe uzanan asırlık çınar ağaçları gibi yaşayabilirsiniz.
 4. ...
  bilme eylemi, varlığın algılanışına dair bir esinleniştir. tabiatında taklit etmeyi barındırır. varolanı deforme etme üzerinden hareket eder. eksik olan değişince gelişir. bu canlının bilinç evrimidir. en başta sadece tek bir bilgi var gibi görünür. değişen bilme yolu/eylemi/biçimidir. morias da ki gerçek ve masal arasında ki diyalektik, benzer dogmalardan bağımsız ve periferde sadece küçülen bir ilk-eylem ile bağlantılıdır.

  ilk hareket noktası, bu bilginin etrafından şekillenir. fakat bilgi, tek başına salt bir şekil ile ifade edilmez. bilgi, diğer bilmelerden ibarettir. bilme eylemi, her seferinde deforme edilmiş haliyle gelişir. her hasar, farklı bir anlamdan (sezinlenişle) başlar. öyleyse bilgi yoktur. bilinen, diğer bilmelerden ibarettir. ilk bilgi hiç varolmamıştır. endüljans sahtedir.
  ...

  (bilgin'in düşüşü)