bilgisayar mühendisliği - youreads 1. türkiye'de pek bulunmayan bir meslek dalı. bizim üniversitelerimizde bilgisayar mühendisliği adı altında gavurların computer science dediği bölüm okutulmaktadır. tabi bunu itü ve odtü gibi teknik üniversiteleri dışarırda bırakarak söylüyorum.
 2. bizde okutulan versiyonunun ,kendi okulum için konuşuyorum, computer science dan ziyade software engineering olduğunu düşündüğüm meslek.
 3. türkiye'de birkaç üniversite hariç okuması kolaydır. bölümü zor yapan hocalarıdır. ayrıca memleketimizde gene birkaç üniversite hariç matematik bilmeden de bölümü bitirebilirsiniz. kendimden biliyorum. yeni gelen `bolonya süreci` ile daha kaliteli bir eğitimi olacağını düşünüyorum.

  şimdi gelelim en büyük soruna. kesinlikle bölümü okuyan öğrenciler en büyük sorun bana göre. bir çoğu neden orada olduklarını dahi bilmiyorlar. sadece "msn, facebook, bilgisayar kullanmasını da biliyorum, ne kadar zor olabilir?" düşüncesiyle gelen çok sayıda insan var bu bölüme. bu da mezunlardaki kalifiye olmama durumunu ortaya çıkartıyor. mezun olacak olsa dahi daha temel işlevlerden habersiz, merak yoksunu, öğrenmeyi angarya olarak gören öğrenci kitlesi var. kendi başına birşeyler öğrenmeye çalışan insanlara çok şaşırıyorlar. büyük bir ihtimalle herkesi kendileri gibi geçerken uğradım abi modunda olduklarını zannediyorlar. daha mezun olmamama rağmen tespitlerim böyle. iş hayatında da kalifiye eleman sıkıntı mevcut. işverenler de haklı. adam birşey bilmiyor ki mezun olduğunda. o yüzden bakıyorum 1500 liraya tav olan çok adam var. hatta şimdiden hayallerini kuran falan. bir de birşey bilmeden 5000 lira maaş alırım ben diyen tayfa var ki onlara yorum dahi yapmam. bölümü isteyerek yazmayan birisi için bölüm çiledir, zulümdur. yol yakınken dönün. hem de istekli olup da gidemeyenlere yer açmış olursunuz. yazmayın arkadaşım bilgisayarın nasıl çalıştığını, ne yaptığını öğrenmek istemiyorsanız, gününüzün çok büyük bir kısmını bu aletin başında geçirmek istemiyorsanız yazmayın. sabahlara kadar kod yazmak istemiyorsanız yazmayın arkadaşım. en küçük bir sorunda pes edecekseniz, çözümü bulamayacak ya da araştırmayacak kadar acizseniz bırakın arkadaşım. gittiğiniz yol yol değil.
 4. mezun olunca akrabalara format atmaya gidiyorsunuz. okumanızı tavsiye ederim.
 5. yardıma ihtiyacı olanların düşünmeden kızıllandırmasını bekliyorum.
  tanım: okumakta olduğum ancak okumanın büyük bir artısı veya eksisi olmayan bölüm.

  edit: format cd'si olayı yalan. onlar eskidenmiş. artık kendi usb'nize yüklüyorsunuz windows'u. ayrıca tercihen akraba telefonları üzerine master yapabilirsiniz.
 6. mezun olunca diploma ve format cd'si kazanan insanlar.