• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
billy budd - herman melville
bir yerde korku ve kıskançlık geçer akçeyse, iyilikseverlik sizi nefret edilen biri yapabilir. iyilikseverlik yüzünden canınızdan olabilirsiniz.

kimilerince yazılmış en iyi kısa roman kabul edilen billy budd, kötülük karşısında masumiyeti korumanın imkânsızlığına dair bir hikâyedir. savaş gemisi indomitable'da yakışıklı denizcisi billy budd uzun boylu, atletik yapılı, asil mizaçlıdır; dost canlısı, masum, yardımsever ve şen şakrak bir delikanlıdır. ama hiçbir iyilik cezasız kalmaz ve donanmayı isyan korkusu sarınca, birileri billy'yi bu isyandan sorumlu tutmakta gecikmez. insanoğlunun inatçılığının kurbanı olan billy budd'ın bu akıllardan çıkmayacak hikâyesi düşmanca ve anlayışsız bir tutum sergileyen insanlardan bezmiş olanlara daha da anlamlı gelecektir

"kıskançlık ve nefret, mantıkla bağdaşmayan tutkular oldukları halde, chang ve eng gibi bir bedende bitişik olarak ortaya çıkabilirler. kıskançlık, gerçekten de bu kadar kötü bir canavar mıdır? hafifletilmiş bir ceza alma ümidiyle mahkemede yargılanan kimseler korkunç suçları üstlendikleri halde, kimse ciddi anlamda kıskançlık suçunu kabul etmiş midir? kıskançlıkta tüm insanlığın bildiği, en aşağılık suçlardan bile daha utanç verici bir şeyler vardır. kıskançlık herkes tarafından inkâr edilmekle kalmaz, kültürlü bir insanla ilişkilendirildiğinde, elit tabaka o kişiden şüphe etmeye başlar. fakat yeri beyin değil kalp olduğundan, ne kadar zeki olursanız olun ona karşı bir güvenceniz yoktur."
(tanıtım bülteninden)
 1. herman melville'iin bir başka "gemide" öyküsü.
  bu sefer anlatılan; genç ve tamiz yüzlü bir o kadar da saf (temiz anlamında) bir denizcinin hikayesi.

  ancak denizcinin kendisinden çok, yaşadığı olaylar üzerinden doğru-yanlış ve kural-adalet gibi aslında çok basit gibi görünen ama seçim yapma zamanı geldiğinde bizi zorlayan durumları incelemiş oluyoruz.

  adalet koyulmuş kuralı uygulamak mıdır, duruma göre hareket etmek midir?
  doğru olan koşulsuz dürüstlük müdür, yoksa yerine göre çakallık yapmak mıdır?
  teslimiyet, güvenmek, hayra yormak nedir? masumiyet nedir, nasıl korunur? yoksa korunamaz mı?
  yoksa kötülük yaşar mı gerçekten? gerçekten, hep kötülük mü kazanır?

  bilmem; okuyun, siz karar verin.