• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.50)
bir dersim hikayesi - murathan mungan
"onca uygarlığın kurulduğu, dağıldığı, el değiştirdiği; onca dilin, dinin, inancın, kültürün yaşadığı, çatıştığı, iç içe geçtiği zorlu bir coğrafya burası. ve her geçen gün biraz daha öğreniyoruz bu topraklarda her inkârın ardında yakın ya da uzak tarihli bir toplu mezarın yattığını... toprağa yalnızca ölülerin değil, hakikatlerin, dillerin, kültürlerin, kelimelerin gömüldüğünü...

"kendisi farkında olsun ya da olmasın bu ülkede herkesin bir dersim hikâyesi vardır.ille de içinde olmaları gerekmez. bazen bir ucunun kendisine değdiğini bile bilmeden yaşayıp gitmişlerdir. ben de bu kitap için yazarlardan bunu istedim:
bir dersim hikâyesi anlatmalarını..."

murathan mungan


seçkide, ahmet büke, yalçın tosun, ayhan geçgin, cemil kavukçu, behçet çelik, ayfer tunç, burhan sönmez, hatice meryem, şule gürbüz, hakan günday, ayşegül çelik, haydar karataş, murat yalçın, karin karakaşlı, murat uyurkulak, gaye boralıoğlu, sema kaygusuz, yavuz ekinci, seray şahiner, murat özyaşar, jaklin çelik, gönül kıvılcım ve barış bıçakçı'nın birer öyküsü yer alıyor. (idefix)
  1. iç parçalayıcı gerçekler ve yaşananlardan yola çıkılarak yazılmış öyküler.
    dersim'in yaşadıklarını öğrenebilmek için herkesin mutlaka okuması gerek.