bir insana yapılabilecek en büyük iyilik - youreads 1. yeni bir ufuk açmaktır.

  bir yazarla tanıştırmak mesela. kelimelerle oynayarak yazmayı öğretebilmek, ya da bir şiir kitabı alıp ona şiiri sevdirmek.

  ama bir insana yapılabilecek en büyük iyilik çocukken yapılandır. ona öğreteceğiniz her şey ilerde yapacağı her şeye büyük bir katkıdır. özellikle kitap okumak onların ufkunu çok geliştirecek. bakmayın bu toplum akıllı kişiler tarafından yönlendirilmediğinden böyle. yoksa her çocuk eşit başlıyor.

  onun için henüz zaman geçmemiş her çocuğa bir şeyler öğretin, onda ne büyük değişimlere neden olacağınızı tahmin bile edemezsiniz.

  tavsiyem küçük kuzeniniz, yeğeniniz varsa ona bir kitap hediye alın. çocuklar hediyeyi sever hemen okurlar. hatta sokakta dilenen bir çocuğa da alabilirsiniz, eminim hediyeye çok sevinecektir. özellikle onun ufkunu geliştirecek kitaplar alın, ajitasyon ağırlıklı ömer seyfettin kitabı almayın. michael ende ile başlayabilirsiniz mesela.
 2. affetmemek.
  affederseniz aynı hatayı bir daha yapar ve bunu alışkanlık haline getirir. ama affetmeyip cezasını verirseniz, bir daha o hataya düşmez.
 3. öğretmektir.
 4. birşeyler karalamaya gelmiştim, yazacaklarıma istinaden öncelikle @muismuda adlı yazara selam ederim.

  bu konu tamamen kişiye göre değişir, siz ölüm döşeğinde olan birini iyileştirmek için getirdiğiniz ilaç ile o kişiyi de mutlu edebilirsiniz, veya bir yakın arkadaşınızın ilişkisi bozulmuşken onların arasını düzelterek iki kişi içinde en büyük iyiliği yapmış olabilirsiniz.(sadece örneklem için kullanılmıştır) bu tamamen o ana ve kişinin kendisiyle alaklı bir durum olduğunu düşünüyorum.

  bunun dışında genelleme yapabilirsek bence düşünüp, empati yeteneği kazandırmaya çalışmak olmalı sanırım. böylece kendinize yapılmasını istemediğiniz birşeyi başkasına yapmak konusunda daha çekimser davranabilirsiniz.
 5. hayatında olduğunuz insanlara yeni şeyler katmak.
 6. gerçeği söylemek.
 7. bir insana yapilabilecek en buyuk iyilik onun kendisi icin yapmak isteyip de imkani olmadigi icin yapamadigi bir seyi yapmaktir. "iyilik bul iyilik yap" filminde bahsettigi uzere teori cok saglam. tavsiye ederim.
 8. farkındalık yaratmak.
  çok mu iyi niyetliyim bilmiyorum ama insanlarda hayata karşı duyarlılığı arttırınca aynı şeyi onların da başkalarına yapacaklarını umuyorum ve bu da beni mutlu ediyor. bence bu konuda akademi ve eğitim kurumları kilit rol oynuyor. ancak ne yazık ki ülke genelinde bu konuda da iyi değiliz. işin akademi tarafından yürüyen bir insan olarak 3 de kalsak 5 de kalsak "varız, buradayız" diyebildiğimizi düşünüyorum. yarınları, bugünler inşa edecek.
 9. sevgini koşulsuz olarak verebilmektir.
 10. görecelidir zannımca. çünkü her insanın ihtiyacı farklıdır. kimine para lazımdır, kimine ise kolundan tutup kaldıracak bir el.. örnekler çoğaltılabilir. velhasıl mekana,zamana ve kişilerin ruh durumuna bağlıdır.