bir insana yapılabilecek en büyük iyilik - youreads 1. onu; olduğu haliyle sevmek yapılabilecek en güzel şey olurdu.

  yani bu kişi arkadaşınız, dostunuz, sevdiceğiniz kim olduğu fark etmez.
  değiştirmeye çalışmayın!

  bırakın nefes alsın yanınızda. kalıba girmek zorunda hissetmesin kendini.
 2. farkındalık yaratmak.
  çok mu iyi niyetliyim bilmiyorum ama insanlarda hayata karşı duyarlılığı arttırınca aynı şeyi onların da başkalarına yapacaklarını umuyorum ve bu da beni mutlu ediyor. bence bu konuda akademi ve eğitim kurumları kilit rol oynuyor. ancak ne yazık ki ülke genelinde bu konuda da iyi değiliz. işin akademi tarafından yürüyen bir insan olarak 3 de kalsak 5 de kalsak "varız, buradayız" diyebildiğimizi düşünüyorum. yarınları, bugünler inşa edecek.
 3. yeni bir ufuk açmaktır.

  bir yazarla tanıştırmak mesela. kelimelerle oynayarak yazmayı öğretebilmek, ya da bir şiir kitabı alıp ona şiiri sevdirmek.

  ama bir insana yapılabilecek en büyük iyilik çocukken yapılandır. ona öğreteceğiniz her şey ilerde yapacağı her şeye büyük bir katkıdır. özellikle kitap okumak onların ufkunu çok geliştirecek. bakmayın bu toplum akıllı kişiler tarafından yönlendirilmediğinden böyle. yoksa her çocuk eşit başlıyor.

  onun için henüz zaman geçmemiş her çocuğa bir şeyler öğretin, onda ne büyük değişimlere neden olacağınızı tahmin bile edemezsiniz.

  tavsiyem küçük kuzeniniz, yeğeniniz varsa ona bir kitap hediye alın. çocuklar hediyeyi sever hemen okurlar. hatta sokakta dilenen bir çocuğa da alabilirsiniz, eminim hediyeye çok sevinecektir. özellikle onun ufkunu geliştirecek kitaplar alın, ajitasyon ağırlıklı ömer seyfettin kitabı almayın. michael ende ile başlayabilirsiniz mesela.
 4. hayatında olduğunuz insanlara yeni şeyler katmak.
 5. sevgini koşulsuz olarak verebilmektir.
 6. onu kendin olarak görmek.
 7. kararlarına saygı duyulmaktan geçer.
 8. ona yeni bir bakış açısı kazandırmaktır.
 9. gölge etmemek.
  vagus
 10. birşeyler karalamaya gelmiştim, yazacaklarıma istinaden öncelikle @muismuda adlı yazara selam ederim.

  bu konu tamamen kişiye göre değişir, siz ölüm döşeğinde olan birini iyileştirmek için getirdiğiniz ilaç ile o kişiyi de mutlu edebilirsiniz, veya bir yakın arkadaşınızın ilişkisi bozulmuşken onların arasını düzelterek iki kişi içinde en büyük iyiliği yapmış olabilirsiniz.(sadece örneklem için kullanılmıştır) bu tamamen o ana ve kişinin kendisiyle alaklı bir durum olduğunu düşünüyorum.

  bunun dışında genelleme yapabilirsek bence düşünüp, empati yeteneği kazandırmaya çalışmak olmalı sanırım. böylece kendinize yapılmasını istemediğiniz birşeyi başkasına yapmak konusunda daha çekimser davranabilirsiniz.