1. bir insanı sizden uzaklaştırmaktan başka bir işe yaramayacak eylemdir. eğer o uzaklaşmazsa zamanla siz ondan sıkılıp uzaklaşırsınız. bu yüzden de bir insana yapılabilecek en büyük kötülüklerdendir. herkes özeldir. yeryüzünde yaşayan yedi milyar hepsi tek tek özeldir. kimse bir başkasına benzemek, onun sevdiklerini sevmek, istediklerini yapmak/hissetmek/düşünmek zorunda değildir. kimseyi bu şekilde baskı altına alamayız. insan zorla sizin olmasını istediğiniz, o sevdiğiniz insan gibi olur ama kendisi olmaktan uzaklaşır. kendisi olmaktan uzaklaşmış insan da ne kendini mutlu edebilir ne de etrafındakileri.

  sizden ricam, çevrenizdeki insanları serbest bırakın. bir şeyleri onlara zorlamayın. bırakın istediklerini yapsın istediklerini düşünsünler. sevdiğiniz için yaptığınızı düşünseniz de bu onlara zarar veriyor. siz de sevdiğiniz insana zarar vermiş oluyorsunuz haliyle.

  mutlu olun, mutlu edin, müzikle kalın.
  jimi
 2. değişmek iyidir. değişmemek durağan olmaktır. burada asıl sıkıntıyı yaratan birini değişmeye mecbur bırakmaktır. onu zorlayarak ve benliğini bir bisküvi gibi kırarak yaralayabilirsiniz. bunun yerine insanları varlığınızla değiştirmelisiniz. bunu sizin zorlamanızla değil kendi arzusu ile yapmasını sağlamalısınız.

  kolay değildir. yıpranmadan devam edebilmenin yegane yöntemi budur. bilhassa evliliklerde bu konuya dikkat etmezseniz bol bağırış ve küskünlük kapınızda bekler.

  insanları değişmeleri için zorlamamak lazım. zaten devinimimiz gereği değişiriz. bu değişimi karşımızdakiyle uyumlu gelişmesini sağlayalım bu dengeyi sağlarız.
 3. kadınlar erkeklerle evlenirken, ilerde değişir diye ümit ederek seçerlermiş. erkeklerse kadınlarla evlenirken, ilerde değişmez diye ümit ederek seçerlermiş. ancak iki taraf da yanıldıklarından mutsuz olurlarmış mış mış mış...

  bütün genellemeler yanlış-mış ama bu oldukça iyi.

  kaçınılmaz gerçekler 1: insanlar değişmez,
  ...kimsenin arzusuna göre. ancak kendinizi kandırırsınız (ya da değişmiş gibi yapan karşısındakini kandırır bir yere kadar). ve
  kaçınılmaz gerçekler 2: insanlar değişir,
  ...zamanla, tecrübeyle, yaşantıların kalıntılarıyla.
 4. kesinlikle yanlıştır. bir insanı doğrusuyla, yanlışıyla kabul etmek, ilişkiyi sürdürmek erdemdir. senin de kusurların, hataların var; unutma bence.
 5. bunu bana yapmaya çalışan insanı hayatımdan çıkarırım, ki çıkarıyorum da.