1. bir insanı tanımanın en iyi yollarından birisi de o kişiyle aynı evde veya odada bir süre yaşamaktır. kişi sosyal hayatında kendini kamufle edebilir, olmadığı birisi gibi davranabilir. belki özel hayatında da kendini gizleyebilir fakat aynı mekanda kişinin 24 saatini gözlemleme imkanı bulduğunuzda mutlaka gerçek anlamda o kişiyi tanıma şansı elde edersiniz. çünkü kişi kendini ne kadar gizlemeye çalışırsa çalışsın eninde sonunda bir noktada kendisiyle baş başa kalmak isteyecektir.
 2. kesinlikle paravan açıldıktan sonra bir çay içmek değildir.
 3. kesinlikle kavga dövüş etmek. deneyimlediğim en iyi yoldur. farz-ı mahal, kocamla kavga ediyorum elim belime kayıyor, bi çirkeflik, bi senin ağzını yırtarımlık. kocam asla salon beyefendisi çizgisinden kaymazken, ben cennet mahallesindeki pembeye evriliyorum. üçüncü kişilerde de böyleydi, kavga anı önemliydi.
 4. bir insanı tanımak onun sevdiği şeyleri,hobilerini, korktuğu şeyleri, uyumadan önce yaptıklarını, gün içinde dinlemeden edemediği şarkıyı bilmek veya en sevdiği kitabı bilmekten öteye gidemez.davranışlarını tanımak imkansızdır.

  sen birini gerçekten tanıdığını düşünürsün.onu tanıyorsundur,onun hakkında her şeyi biliyor ona güveniyorsundur .ona dersin ki "sana güveniyorum." ve bir gün gelir o tanıdığın,her şeyini bildiğin kişi öyle bir şey yapar ki sen sadece "seni tanıyamamışım." dersin.ama halbuki onu tanıdığını düşünüyordun.

  sevdiğiniz kişiyi gerçekten tanımaya kalkmayın çünkü tanıyınca ortada sevgi falan kalmıyor.
 5. ona işinizin düştüğünü söyleyin.
 6. bana değil, başkalarına olan tavırları, özellikle hizmet aldığı kişiler, marketteki kasiyer, kafedeki garson, mağazadaki satıcı, apartmandaki kapıcıya olan tavırlarını gözlemlemek işe yarıyor. çoğu insanın gerçek yüzü görünüyor ozaman.
 7. onlarca ev arkadaşlığından edindiğim bir tecrübe varsa o da bir insanı tanımanın en iyi yolunun birlikte yaşamaktan geçtiğidir
 8. yoktur öyle bir yol.
  burnunuzdan fitil fitil getirerek, ''acı tecrübe''lerle ne boktan birisi olduğunu zamanla anlayacağız, anlayaksınız, anla....