bir kedi, bir adam, iki kadın - jun'ichiro tanizaki - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bir kedi, bir adam, iki kadın - jun'ichiro tanizaki
fukuko, tam da kocası şozo ile yeni bir hayata başladığı günlerde kocasının eski karısı şinako’dan bir mektup alır. yuvası dağıldıktan sonra “kırık bir çanak” bile almayan bu kadın, duygu yüklü mektubunda tek bir şey istemektedir: şozo’nun deliler gibi sevdiği kedisi lili’yi.ilk bakışta, masum bir istektir elbette bu. ne var ki lili -tüm kediler gibi- girdiği hayatların en olmadık yerlerine kıvrılmıştır ve dâhil olduğu yaşamların karanlık köşelerinde gezinmeye başlar mektupla birlikte.
biten ilişki için umut, diğeri içinse endişe kaynağıdır. böylece, başlı başına bir kavram olmayı hak eden “kedi sevgisi”nden çok daha fazlasına dokunur tanizaki. zarif, yumuşacık bir üslupla insan ilişkilerinin girift yapısını, küçücük ayrıntıların -bir nesnenin, jestin veya bakışın- insan ruhunda yarattığı dönüşümleri, yalnızlığın ve sevginin türlü biçimlerini gösterir.
yoğun tutkuların, tuhaf arzuların ve ince bir melankolinin ustası tanizaki’nin bir kedi, bir adam, iki kadın’ını sinan ceylan japonca aslından çevirdi.
 1. japon edebiyatına merakı olanların zaten tanıdığı, pek aşina olmayanlar için (biraz ayıp olsa da popüler kültür bunu gerektiriyor) haruki murakami 'nin hayranlık duyduğu yazar olarak tanıtabileceğimiz tanizaki'nin hikayesi.

  kısa, bir solukta okunabilecek (gerçekten de öyle, yerimden kalkmadan başladı ve bitti), akıcı bir dille yazılmış bir öykü. tanizaki'yi okumak isteyenler için başlangıç olarak seçilmesi çok doğru bir tercih olacaktır.
  mesut