• izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (10.00)
bir millet uyanıyor - ertem eğilmez
bir millet uyanıyor, 1966 tarihli, yönetmenliğini ertem eğilmez'in yaptığı tarihi türk filmi. nizamettin nazif tepedelenlioğlu'nun eserinin, 1932'de muhsin ertuğrul'un ilk beyaz perde uyarlamasından sonraki ikinci uyarlamadır.

birinci dünya savaşı sırasında çanakkale savaşı'na katılan 96. alay büyük yararlılıklar göstermiş, bu arada alayın mevcudundan çoğu şehit olmuştur. mütarekeden sonra da sağ kalanlar evlerine, köylerine giderler.

düşman yunan ordusu izmir'i işgal etmeye başlamış. anadolu'nun köy ve kasabalarında katliamlar yaparak ilerlemektedir. 96. alaydan yüzbaşı davut ( kartal tibet ) alaydan ulaşabildiği askerler ve civar kasaba ve köylerden topladığı millet ile düşman işgaline karşı direnişe başlar.

kuvâ-yi milliye kahramanlarından bir avuç kadarının şanlı destanıdır.

film, 1967 antalya altın portakal film festivali'nde tarihsel filmler dalında birinci oldu.
  1. uzun yıllar televizyonlarda oynadı. siyah beyaz bir film olmasına rağmen çocukluğumda televizyonda oynardı ve izlerdik. 7-8 yıldır çok az televizyon izlerim ve televizyonda hiç denk gelmedim.

    dün gece izledim. bugün benden yaşça büyük birisine filmden bahsettim; "o çok duygulu bir filmdi, hatırladım" dedi, gözleri buğulandı.