bir süpermarketin hikayesi - dimitris sotakis - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
bir süpermarketin hikayesi - dimitris sotakis
“insanın alışveriş yaparken neye ihtiyacı var? lunaparktaki bir çocuk gibidir o, evet budur! iyi tasarlanmış ürünler, güler yüzlü çalışanlar, görkemli bir gün sözü veren bir atmosfer, arkadaşlarla yemek, ada serinliği…” pasifik’te bir ada, bir kaza, bir süpermarket, düşleri süsleyen bir eş, sevimli çocuklar ve muhteşem bir kariyer… hepsi bir hayalden mi ibaret dersiniz? oysa hiç de öyle değil! başından geçen akıl almaz olaylar yüzünden kişisel tarihinin başlangıcını yaşamakta olan roviros, yeni gine’deki bir öğrenci ayaklanmasını rapor etmek üzere bindiği geminin okyanusun ortasında batmasıyla kendisini pasifik’teki ıssız bir adada bulur. hayatta kalan tek kazazede olarak adadaki ilk anlarından itibaren yaşamının ne kadar değersiz olduğunu fark eden genç adam için artık en büyük hayalini gerçekleştirme vakti gelmiştir: bir süpermarket açmak. peki, kimlere hizmet etmesi için? avrupalı edebiyat eleştirmenlerince çağının önemli yazarlarından bir olarak anılan yunan yazar dimitris sotakis, günümüz insanının kibrini, arzularını ve derin yalnızlığını ele aldığı son yapıtı bir süpermarketin hikâyesi’yle çağdaş bir robinson crusoe anlatısı sunuyor.
 1. dimitris sotakis dilimize kazandırılmış iki kitabında da (diğeri soluğun mucizesi) mükemmel bir ironi ile orta sınıfın yalnızlığını, tüketim toplumunu yani trajikomik hikayelerimizi anlatıyor. ilk romanı soluğun mucizesi ile yunanistan'da yaşanan krizi ironik şekilde ele alışı bu kitapta da başka bir açıdan, bu defa beyaz yakalının ağlanacak haline odaklanmış.

  hazır memleket derin bir krize sürüklenirken komşu yunanistan'dan bir sesin bizim bugünümüze çok benzer hikayesine de bir bakmak, nefeslenmek ve gülümsemek için faydalı olabilir. yazarın iki kitabını da tavsiye ederim.
  mesut