birdman of alcatraz - john frankenheimer - youreads

    • izledim
    • izlemek istiyorum
  • youreads puanı (8.75)
birdman of alcatraz - john frankenheimer
usta yönetmen john frankenheimer’ın 1963’te 4 dalda oscar’a aday gösterilen klasikleşmiş filmi alkatraz kuşçusu, ömür boyu hapse mahkum robert stroud’un (burt lancaster) hapishane hayatını konu alıyor.

stroud, ağır hapishane şartlarından kendini uzaklaştırabilmek için kuşlara yakınlaşır ve bir süre sonra kuş hastalıkları konusunda uzmanlaşır.
  1. 1962 yapımı john frankenheimer filmi. thomas e. gaddis'in "robert stroud : the birdman of alcatraz" isimli 1955 tarihinde yayınlanan kitabından uyarlamadır. Robert Franklin Stroud, 'Alkatraz Kuşçusu' lakabıyla tanınan ve aynı adlı filme ilham kaynağı olan ABD'li bir mahkumdur. "amerikan hapishanelerindeki en iyi kişisel gelişim örneği" olarak anlatılan bu mahkuma kendisini anlatan bu filmi izleme olanağı tanınmamış ve stroud filmin çekilmesinden bir yıl sonra hayatını kaybetmiş.

    iyi bir sinema izleyicisi olan babamın bana daha çok küçük yaşlarda kazandırdığı bir filmdir bu. hatta bir filmden de fazlasıdır. küçük gibi görünen şeylere tutunarak kendimize uçsuz bucaksız dünyalar yaratmanın büyük keyfini, özgürlüğün elimizdeyken bilmediğimiz paha biçilmez değerini...bir babam sağolsun bir de Zülfü Livaneli :)
    mesut