bitki zekası - stefano mancuso, alessandra viola - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (7.00)
bitki zekası - stefano mancuso, alessandra viola
bitkilerin gayet zeki olduğu ve iletişim kurabildiği bir gezegen hayal edin.

bu hayali gezegende bitkiler kendi aralarında bilgi alışverişi yapabiliyor. köklerinden en tepesindeki yaprağa kadar her türlü bilgiyi aktarabiliyor. çevresinde kendi türünden olanlarla diğerlerini ayırabiliyor. tuzak kurarak avlanabiliyor. iklim geçişlerine, kuraklığa ya da aşırı yağmurlara karşı tedbir alabiliyor.

daha da ileri gidip, diğer bitkilerle ve bazı hayvanlarla ağ kurabiliyorlar. kendilerini korumak ve otçullardan sakınmak için, başka canlılardan yardım alabiliyorlar. üremek için işbirliği geliştirebiliyorlar.

bu sessiz, pasif ve savunmasız gözüken bitkilerin en küçük kök solucanından insanlara kadar, etraflarındaki herkesi yönlendirerek ve onlarla iletişime geçerek yaşamlarını organize ettiği bir gezegen hayal edebiliyor musunuz? boşuna uğraşmayın, bu gezegen zaten var: dünya’ya hoş geldiniz.

bu kitapta yazılanları bize çok önce öğretilmiş bilgilerle anlamamız imkansız. yeni bir perspektif ve zarif bir bakış açısıyla bilindik bitkilere yönelik bütün yargılarınız temelden sarsılabilir. dünyanın her yanında ses getirmeye aday bu yepyeni kitap, şimdiden pek çok dergiye kapak oldu ve insanlık bir kez daha doğru bildiklerini kenara itmek zorunda kalacak gibi.
 1. ekoloji üzerine yayınları ilgi çeken, ancak çevirileri zaman zaman yetersiz bulunan (doğruluk payı da var) yeni insan yayınevi tarafından basılmış bir kitap bitki zekası.

  bu kitabı okutacak itici güç ne olabilir? her insanı çözdük leyleklerle bitkiler mi kaldı diyebilirsiniz tabii...de öyle değil. Kitap tanıtım metninde de geçtiği üzere, belki birkaç saatliğine alışık olduğumuz insan merkezciliğimizi bir kenara bırakmanın zamanı çoktan gelmiştir.

  konuya ilgisi olanlar için Stefano Mancuso'nun kitapla ilgili TED konuşması:
  mesut