black friday - youreads 1. abd'de, black friday, şükran günün'den sonra gelen ilk cuma gününe denir. mağazalar çok erken saatte açılır ve geç kapanırlar, ve beklenmedik derecede indirimli satış yaparlar. black friday resmi bir tatil sayılmaz. kanada ve ingiltere'de de black friday günü vardır, ve amazon gibi internet üzerinden iş yapan çeşitli şirketler de indirimli satış yaparlar. son yedi yıl içinde, bu günde indirim yapan şirketlerin kârları sürekli artmıştır.
  edit:wikipedia'dan alıntı
  belit
 2. önceden de vardı da benim mi dikkatimi çekmiyordu yoksa bu yıl mı peydahlandı bilmiyorum. her mağazanın camında, telefonla ya da e maille gelen mesajlarda, her yerde ama her yerde black friday, çıldırdık, bekleriz teması...

  arkadaşım elin adamı şükran gününde tüm yılın hasadına, tanrının verdiği nimetlere, artık neye istiyorsa ona oturup sağolasın diyor ve hindiyi gömüyor afiyetle. ardından da alışverişini yapıyor olabilir...de senin benim black friday ile ilgimiz alakamız nedir? şükran gününün kızılderili geleneğinden geliyor oluşunu mu sahipleniyorsunuz, sofradaki hindinin fonetiğini mi?

  adamların ceplerindeki dolar 3.40'larda salım salım salınıyor, black oraya bir göndermeyse alkışlarım bak, o ayrı.

  (bkz: back to black - amy winehouse)
  mesut
 3. bu yıl da korkmaz'dan almak istediğim süzgeç indirime girmemiş. sabırlıyımdır seneye denerim şansımı, olmazsa diğer sene. beklerim...
 4. keriz silkelemek için kapitalizmin güzel bir oyunu. durmayın çılgınlar gibi alışveriş yaparak çarkın dişlilerini çevirin.