1. alm. yıldırım savaşı.

  almanların polonya ve fransa'yı işgalinde ve barbarossa harekatının ilk evrelerinde efektif olarak uyguladığı savaş yöntemi.

  mantığı basittir: hızlı panzer birlikleri düşman kollarını yararak arkadan dolanır ve ikmal hatlarını keser. daha sonra çembere alınan düşman ordusu esir alınır veya yok edilir.

  yakın hava desteği de çok önemlidir. bunun için de taktik/stratejik bombardıman uçağı veya avcı uçakları yerine close air support uçaklar (en bilineni de yine almanların stukasıdır) geliştirilmiştir. avcı uçaklar^:messerschmitt bf-109^ sadece bu uçaklara refakat ediyordu. cas'ların temel amacı düşman zırhlılarını yok etmekti. hatta ilerleyen dönemlerde bazı stukaların önlerine 20-30mm'lik toplar koyulmuştu.

  barbarossa harekatının ilk evrelerinde de çok efektif şekilde uygulandı ve 1.5 milyona yakın sovyet askeri esir alındı. ancak eylül-ekim gibi başlayan yağmurlarla asfalt olmayan yollar çamur içinde kaldı ve ilk 3 aydaki hız kaybedildi.

  almanlar doğu cephesinde bir daha asla o hızla ilerleyemedi.
 2. yıldırım savaşlarını yıldırım yapan polonya ve fransa'nın düzlükleri olmuştur. herkese avrupa'nın fiziki haritasını incelemeyi tavsiye ederim. dümdüz bir ülke olan almanya'dan fransa'ya ve polonya'ya tanklarla yıldırım gibi taarruz etmek aslında yine coğrafyanın kaderimizi çizdiğini göstermektedir.
 3. adını bu başlıktaki anlamından alan hayatı, bizi içinde saklandığımız siperleri terk etmeye zorlayan, tanklı-uçaklı-zehirli gazlı topyekûn ve akışkan bir yıldırım savaşı (blitzkrieg) olarak yaşayan bir şair barış özgür. baktığı her yerde, yaşadığı her deneyimde bu savaşın tablolarını gören, bununla hesaplaşan ve gözlem dolu bir gerginliği sonuna dek korkusuzca taşımasını bilen bir şair. güçlü duyguların ani patlamalarını cepheden kaçmadan tek tek göğüsleyen… edasız, numarasız, sahnesiz, son perdesiz… ailenin arkadaşlığın aşkın / ve şiirin kucaklaşarak uyuduğu / sönmeden o en son ocağa doğru yürümeye çağıran bir şair… ve blitzkrieg, bu ülkede hiç alışık olmadığımız, biricik bir yalansızlığın trajedisini taşıyan önemli bir şiir kitabı.

  (bkz: 160. kilometre)