• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bohemian rhapsody - bryan singer
bohemian rhapsody, queen grubuna, müziklerine, klişelere meydan okuyan ve kuralları yıkarak dünyanın en sevilen sanatçılarından biri haline gelen ikonik solistlerine bir saygı duruşu niteliği taşıyor. film, simgeleşmiş şarkıları ve devrimci sesiyle grubun meteorik yükselişine, mercury'nin yaşam tarzının kontrolden çıkması ile çıkan iç çatışmaya ve yaşamını tehdit eden hastalığına rağmen mercury'nin rock müzik tarihinin en büyük performanslarından birinde gruba liderlik ettiği live aid konserinin arifesinde muzaffer birleşme sürecine yayılıyor. bu süreçte de, her zaman bir aile gibi olan ve günümüzde dışlanmışlara, hayalperestlere ve müzikseverlere ilham vermeye devam eden bir grubun mirasını süslüyor. (beyazperde)
 1. gerçeğinden neredeyse farksız şekilde perdeye yansıtılmış live aid konseri ve film boyunca çalan şarkılar hatta cast akarken çalan şarkılar için bile izlenebilecek film.
  queen/mercury hayranlarının gözleri doldu bile. (şahsen ben etkisinden hala kurtulamadım evde kardeşimle eee-ooo diye, dışarda arkadaşımla galileoo diye çığrınıyoruz günlerdir. )
 2. çıkar çıkmaz gece seansına gittim ilk defa sinemaya alkol götürdüm, içtim. salonda benimle beraber 5 kişi vardı geniş geniş, yayıla yayıla tam konser havasında bir film izleme deneyimi oldu benim için.

  ortam bilgisi verdikten sonra gelelim filime. bu film bugünlere gelirken çok sıkıntılar yaşandı başrol oyuncusu sıkıntısı, yönetmen sıkıntısı vesaire sonunda bitti vizyona girdi. filmle ilgili kronolojik sapmalar veya tutarsızlıklar var mercury'nin aids olduğunu açıklama zamanı gibi. kişisel eleştirim mercury'nin cinsel yaşamının çok fazla afişe edilmesi yani ahlaki bir yargılama yapılmış gibi. "freddie mercury yalnızlığı" tabiri yerleşti aklıma.
  bunların dışında film çok keyifli müzik sever herkese tavsiye ederim. film sonunda akan yazılarla beraber göz yaşlarımda aktı.
 3. valla filme 6 puan verdim.

  herkesin çok sevdiği live aid sahnelerinin gerçeği zaten youtube'da var, hem de filmdekinden daha gerçek! belki onlarca defa izlemişimdir; freddie abinin oradaki hali tavrı zaten neredeyse beynime kazınmış durumda. filmde bunun yeniden üretimini görmek - iyi muzik dışında - pek bir anlam ifade etmedi. havayı dramatikleştirmek için kattıkları o yapay ayrıntılar iyice soğuttu beni filmden: bohemian rapsody'ye girmeden önce fredie'nin huşu içindeki tereddütü mesela. gerçeğine bak, öyle bir şey yok. adam roket gibi giriyor şarkıya orijinalinde. hele brian may'in freddie'ye ve seyircilere her baktığında yüzüne çöken vahiy tebliğ alıyormuş ifadesink gerçekten kaldıramadım. film boyunca bunu o kadar tekrarlıyor ki.

  hadi bu ayrıntılar bir yana, filmin dramatik gücünü arttırmak uğruna çok temel bazı olayların meydana gelişi ve tarihsel siralamalariyla bu kadar ucuz a oynamaları peh dedirtti. yani bunları gördükten sonra filmin hangi dediğine inanabilirsin ki? nereden biliyim freddie'ye doğru yansıttığını? neden kafamdaki freddie imgesini değiştireyim yalancı bir film uğruna?

  hadi bunlar da bir yana, freddie'nin grup üyeleriyle iliskisine dair o kadar az söylüyor ki film. birlikte çalmaya başladıkları ilk konser sahnesinden hemen sonra 1 sene atlıyor film. ulan dur bi, göster bakalım adamlar nasıl müzik üretiyorlar, nasıl beste yapıyorlar, ne muhabbetler ediyorlar, nasıl müzik tartışıyorlar... buralar hiç yok. varsa yoksa pembe dizi romantik komedi pasajları.

  brian may'in aynısının tıpkısını yapmışlar ama freddie'nin dişlerini o kadar abartmışlar ki, adam sanki dişlerinden rahatsız oluyor, 10 saniyede bir ağzını büzüyor.

  ne bileyim hiç beğenmedim, beklentilerimin çok altında kaldı, çok boş buldum filmi.