bram stoker's dracula - francis ford coppola - youreads

  • izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.00)
bram stoker's dracula - francis ford coppola
bram stoker'dan dracula veya kısa adı ile dracula, 1992 abd yapımı romantik korku-gerilim filmidir. özgün adı bram stoker's dracula olan film 20 şubat 1993 tarihinde türkiye'de sinemalarda gösterime girmişti. film irlandalı yazar bram stoker'ın 1897'de yazdığı ünlü romanı dracula'dan uyarlanmıştır.


 1. çocukken parliament pazar gecesi sinemasında izlediğim gotik korku filmi.
  senaryoyu james v. hart yazmış. gary oldman'ın karizması tavan yapmış ve her zamanki gibi harika oynamıştır. diğer oyunculardan bazıları: anthony hopkins, keanu reeves, winona ryder, tom waits, monica bellucci. tüm müzikler wojciech kilar tarafından bestelenmiş. love song for a vampire - annie lennox hariç. film en iyi kostüm tasarımı, en iyi ses kurgusu ve en iyi makyaj dallarında oscar aldı. "film, oscar kazanan tek drakula uyarlaması olduğu için vampir korku sinemasında da bir dönüm noktası oldu."

  "what we do in the shadows - jemaine clement ve taika waititi (2014) bu filme yoğun bir şekilde atıfta bulunuyor. jemaine clement, vladislav rolündeki performansını gary oldman'ın canlandırmasına dayandırdı.

  stranger things ikinci sezon "bölüm iki: trick or treat, freak" (2017), joyce byers'ın (winona ryder) drakula gibi giyinmiş erkek arkadaşı bob newby (sean astin) ile cadılar bayramı'nı kutladığı bir sahneye sahiptir; çift, filme saygı duruşu olarak birlikte bir dansı paylaşır."