breaking bad - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.37)
breaking bad
doktor, hasta olduğunuzu ve yaşamak için iki seneniz kaldığını söyledi... ne yapardınız? dünyayı gezmek, sevdiklerinizle vakit geçirmek, asla cesaret edemediğiniz bir şeyi denemek... tüm bunlar sizin için bir seçenek olabilir. ancak walter white için durum biraz farklı. the x-files'ın yapımcısı vince gillian'ın imzasını taşıyan breaking bad, ölümle yüzleşen sıradan bir adamın sıradışı hikayesini anlatıyor. walter, eşi ve engelli oğlu jr. ile new mexico'da tüm hayatını kurallara göre yaşayan kendi halinde bir kimya öğretmeniyken, ölümcül safhada akciğer kanseri olduğunu öğrenir. yaşamak için iki senesi kalmıştır. bu haberle sarsılan white, hayatının denklemini değiştirir. tüm günlük endişelerden ve toplumun dayattığı sınırlamalardan sıyrılarak yeni bir adama dönüşür... kimya bilgilerini farklı bir neden için, uyuşturucu üretip satmak için kullanan bir adam. amacı ölümünden sonra ailesinin geçinebilmesini sağlayacak parayı kazanmaktır. ancak işler kontrolden çıkar. basit bir aile babasının uyuşturucu çetesinin elebaşına dönüşmesinin komik ama aynı zamanda duygu yüklü hikayesini kaçırmayın. hele malcolm in the middle'ın babası bryan cranston, emmy kazandığı walter rolünde hayatının performansını sunarken.


 1. bize 61 mükemmel bölüm bırakmış dizi.

  (yok yanlış saymadım, o sinekli bölümün(*:s03e10 (emin değilim)) allah belasını versin.)
  kikk
 2. hayatı dizi izlemekle geçen biri olarak söyleyebilirim ki izlediğim en kaliteli üç diziden biridir. bu diziyi efsane yapan şey kurgusu ve senaryosundan ziyade oyunculuklar ve mükemmel çekimlerdir, repliklerin çarpıcılığıdır, insanda yarattığı nefret ve endişedir, bryan cranston mükemmel oyunculuğuyla bizden biri haline dönüşür, yaşadığı kişilik değişimi hepimizi endişelendirir ve heyecanlandırır. hepimiz skyler'a bir ağızdan küfrederiz. breaking bad'i diğerlerinden tepeye koyan şey budur işte.

  efsane olması kusursuz olduğu anlamına gelmiyor, eleştirilebilecek yanları da var tabii. mesela dizinin ilk sezonu bence çok sıkıcı, bazen olayların yavaş gelişmesi izleyeni bunaltıyor fakat dizinin sonuna gelindiğinde o bölümleri de özlüyor be insan, sinekli bölümü bile özlüyor.^:swh^
 3. kurgusu gerçekten güzel olan ama bazı olayların ^:trenden metamfetaminin hammadesini çalma sahnesi mesela^ bariz zorlama olduğu aşırılığa kaçtığı heyecanlı dizi.
 4. yeni başlayanları kıskanmanıza sebebiyet veren dizidir. çünkü onları bekleyen inanılmaz bir hikaye ve nice uykusuz geceler vardır önlerinde.

  eğer diziye yeni başlıyorsanız ^:nasıl yani?^ veya başlamak konusunda tereddütleriniz varsa ^:nasıl yani?????^ ilk iki sezonunu sabır ve dikkatle izlemenizi öneriyorum. zira hatrı sayılır bir kesimin ilk sezondaki ağır işleyişe tahammül edemeyip ^:nasıl ya? :(^ diziyi yarım bıraktıklarını öğrendim.

  onlardan olmayın. kendinizi bu diziden mahrum bırakmayın.

  unutmadan,

  all hail the king!
 5. gelmiş geçmiş en iyi dizilerden. dizinin başlarında her şey sakindir, "bu muydu o çok övdükleri breaking bad?" dersiniz. fakat ilk sezondan sonra öyle bir sarar ki hiç kalkmadan 4-5 bölüm arka arkaya izlersiniz. daha 2. sezondayken bile çabuk bitmesin diye düşünürsünüz fakat izlemekten de kendinizi alıkoyamazsınız. finalden sonra kendinizi büyük bir boşlukta bulup "keşke hafızam sıfırlansa da baştan aynı heyecanla izlesem." diye düşünürsünüz. hala izlemediyseniz bu efsane diziyi hemen izlemenizi öneririm.

  ---- spoiler ----!

  dizide walter white her sezon uyuşturucu işinde büyüdükçe, milyon dolarlar kazandıkça hırsı artmasına, uyuşturucu işinin kralı olmasına rağmen hala ailesine karşı eski walter kalması, onların karşısına çıkınca tekrardan bir aile babası olması dizideki en önemli
  psikolojik detaylardandır bence.

  !---- spoiler ----!
 6. benim için ölçüt olmuş dizidir. izlediğim her diziyi bu diziye göre sınıflandırıyorum. bu arada sinekli bölümü beğenen tek kişi benim galiba.
 7. finalinden 1 yıl sonra bile emmy ödülünü başka dizilere kaptırmayarak gelmiş geçmiş en iyi dizi olduğunu kanıtlamıştır. jeneriğini duyduğumda tüylerim diken diken olur efsanenin tanımıdır.
 8. siz siz olun şu dediğimi yapmayın. (tüm filmler, diziler, kitaplar için geçerlidir.)

  breaking bad izlerken krazy-8 diye bir adam var. yanındaki herifle mi karıştırdım her ne olduysa emin olmak için pause yaptım.
  google'ye girip krazy-8 diye aradım görsellere tıkladım karşıma şöyle bir spoiler çıktı.
  allah belamı versin.
  !---- spoiler ----!

  http://imgur.com/InL6oFC

  !---- spoiler ----!
  yapmayın abilerim ablalarım. yapmayın.
  buzlu
 9. dram dalında gelmiş geçmiş en iyi dizidir benim gözümde. gerek değişik kamera açıları, gerek senaryonun kurgusu, gerekse ilginç ve "yok artık" dedirten detaylarıyla harika bir dizidir. izleyiniz, izletiniz.