bu dünyanın krallığı - alejo carpentier - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (10.00)
bu dünyanın krallığı - alejo carpentier
bir krallığın övgüsü aynı zamanda bir köleliğin ağıtıdır.
haiti'nin, santo domingo adasının bir insan ömründen uzun olmayan bir dönemine ait olağandışı olayların hikâyesi ama aynı zamanda tüm ayrıntıları sıkı sıkıya izlenen bir gerçeklikte, büyülü olanın özgürce akmasına izin vererek, isyanla bilenmiş ve perçinlenmiş bir tarihin edebiyatı...
saltanatın ancak ölümü anında saltanat olduğunu gösteren bir büyü. her türden köleliğin ancak kendi kaderine sahip çıkma anında kölelik olduğunu gösteren bir gerçeklik.
kralların taçlarının yerlerde yuvarlandığı, büyücülerin silaha sarıldığı, apoletlerin şamataya verildiği, kölelerin zehir damıttığı karşılaştırmalı bir tarihsel süreklilik içinde olayların iç burkan acıklı gelişiminin, kişiliklerin düşsel görünümlerinin, mekânların biteviye dönüşümünün yılan tanrı damballah'a yaraşır tarzla, yılankavi bir dille anlatımı.
marksist bir duygusallık ama aynı zamanda voodoo büyüsünün gerçekliğine dayanan bir destan.
 1. alejo carpentier ülkemizde latin Amerika edebiyatı ve büyülü gerçekçiliğe tutkun olan okuyucular dışında çok fazla bilinmeyen, ancak gabriel garcia marquez de dahil tanınmış bir çok yazara ilham kaynağı olmuş büyük bir yazar.

  gökyüzünün krallığı sözüne atfen konulmuş ismi ile kitap beni buldu ya da çekti desem yeridir. 200 sayfadan az olmasına rağmen iki haftadan uzun süredir elimde. okurken her bir satırda yeni bir dil, yeni bir din, bambaşka bir dünyayı keşfettirdiğini hissediyor, yavaşlıyor, başka yazılara, başka kitaplara bakma ihtiyacı hissediyorsunuz. tanıtım metninde de söylendiği gibi kelimenin gerçek anlamıyla bir destan bu. çok nadir hissettiğim hakkını vererek okuyabilecek miyim dedirten bir yapısı var; çünkü kolay anlaşılan akıcı dilinin ardında katman katman açılıyor...ufkunuz da, sayfalar da...

  kitap üzerine yazılmış güzel bir değerlendirme için buyrun

  kesinlikle tavsiye ederim.
  mesut