1. türkiye'nin en güzel şehirlerinden biri. uludağ eteklerinden marmara denizine yaslanan coğrafyası ile yaşanılası bir şehir.
  çekirge caddesinde yürümeyi , heykel ve setbaşının ara sokaklarında kaybolmayı, mudanya'nın balıkçılarını, dağ yolunun manzarasını sevdiğim . memleketim .
  ee
 2. türkiye'nin en güzel üç şehrinden biri fikrimce
 3. maksem yokuşundan inerken yavaş yavaş beliren heykel manzarası için her şeyi veririm.
 4. osmanlı devleti zamanında ceza şehri olarak kullanılan şehir. evliyalar şehri olarak bilindiği için devletin üst kademelerinden önemli isimler yanlış harekette bulunduklarında bursa'ya sürülürlermiş. şehrin maneviyatından ve istanbul'a olan yakınlığından dolayı ceza olduğunu düşünürlermiş. bu kuraldan nasibini alanlardan biri de divan şairi ahmed paşa'dır. fatih sultan mehmet'in yanından bursa'ya gönderilmiş.
 5. istanbul'un keşmekeş ve stresinden kurtulup, arada bir kafa dinlemeye ve huzur bulmaya gittiğim şehir.. koza han'ın gürültüsünü bile bazen özlüyorum.
 6. yeşil bursaa... güzeldirr vesselam. ulaşım sistemine hayranımdır, şehrin bir ucundan diğerine metro ile gidebilirsiniz, orhan gazinin türbesi ve ulu cami manevi bir hava katıyor şehre. karagöz ve hacivat müzesini de unutmamak lazım. öğrenciler için gayet rahat olduğunu duydum bir çok açıdan.

  uludağ mutlaka gidilip görülmeli, teleferiğe binilmeli ayrıca, karnınız acıkınca da bir iskender yenilmeli, şehirden ayrılırken de sevdikler için kestane şekeri alınmalıı.
 7. sözlükte birkere denk gelince incelediğim daha sonrasında gedelek turşusu siparişi verelim bakalım gönderecekler mi dediğim harbiden kargo parası almadan üstüne piyasadan daha uyguna taze diri bildiğin bir bidon gedelek turşusunu hediyeyle birlikte gönderdiler. sonrasında zeytindir reçeldir kahvaltılık birkaç şeyi daha denedim valla bence gayet uygun ürünler de taze sağlam geldi ürün çeşitini biraz daha arttırıp siteyi de mobile uygun hale getirirseler daha fazla ziyaretçi alırlar gibi.

  http://www.bursayoresel.com
 8. "altı evliya üstü eşkıya" dedikleri memleketim. ben hariç tüm eş dost arkadaşımın sevdiği şehir. size biraz bursa insanından bahsetmek isterim. bu şehrin insanları kadar gösteriş meraklısı insanlar görmedim. kadını erkeği genci yaşlısı fark etmeksizin gösteriş ve ihtişam meraklısıdır. yiyecek ekmeği olmaz ama gider en pahalı mağazadan alış veriş yapar 454556 taksite böldürür. kazandığı ilk paranın üstüne 4545576778 kadar kredi çeker ve o bmw, mercedes ya da audi'yi alır. ev satıp düğün yapanını gördü bu gözler. maksat "şanımız yürüsün"dür. şehirli olma kültürleri yoktur. büyükçe bir ilçe gibidir koca şehir. paraları olsun varsın kültürleri olmasındır. kişi başına düşen bmw, mercedes, audi sayısı diğer şehirlere göre oldukça fazladır. çünkü money talks'tur. eğlence anlayışları yoktur. bir gece kulübüne dans etmeye, eğlenmeye gitmezler, kendilerini ve varsa güzel/yakışıklı sevgililerini göstermeye giderler. avmlere bayılırlar. haftasonları yaz kış fark etmeksizin avmlerde vakit geçirirler. sonuç olarak bursa içinde bursalılar olmasa iyi çocuk aslında.
 9. eskişehir ve adana gibi düzlük şehirlerde geçen kısa geçmişimden sonra ailemle beraber bursa'ya ilk taşındığımız dönemler yürürken anlayamadığım bir şekilde yoruluyordum. yaşım on üç. kısa sürede yorgunluğumun sürekli inmek ya da çıkmak zorunda kaldığım yokuşlardan olduğunu keşfedince coşkuyla "buldum! yamuk yumuk bir şehirdeyiz ondan yoruluyoruz!" diye bağırmamla beraber yıllardan beri hala bursa'ya yamuk diyen kız olarak bilinirim.

  kendisi iyi ama çevresi kötü diye tanımlayacağım bir şehir.
 10. türkiye'nin bir ili ve en kalabalık dördüncü şehri.2015 itibariyle 2.842.547 nüfusa sahiptir.