1. kronik sinüzit iseniz horonda tepseniz açılmaz. boşuna uğraşmayın. sabredin. kendinizi sıcak tutun. deniz suyunuz yoksa ^:ankara'da deniz yok bacım^ bir çay bardağı kaynamış suya 2 çay kaşığı tuz ^:yemeğe döktüğünüz^ koyup ^:yada 1 çay kaşığı karbonat 1 çay kaşığı tuz^ karıştırın. yanmayacağınız kadar bekleyin. ^:ne kadar sıcak olursa o kadar iyi aslında ama burnunuz uğruna yakmayın kendinizi yine de...^ ardından nazal sprey gibi burnunuza çekip burnunuzu bu karışımla temizleyin. ilk başlarda burnunuz sildikten sonra çok fazla akıp tekrar tıkanacak ama aralıklı olarak bir kaç sefer bu işlemi yaptığınızda tıkanıklık geçecektir.
 2. allerjik rinit neden olabilir.
  tedavide allerjeni ortadan kaldırmak birincil ve en etkili tedavi yöntemidir.
  nasal polip neden olabilir. nasal polipli bazı burunlar konuşur. evet evet, konuşur. hatta kenan doğulu nun kurşun adres sormazki şarkısını bu dönemde burnundan çıkan nağmelerle bestelediği bile söylenilir. tedavisi radikaldir, kes,at. yani cerrahi. polip eksizyonu.
 3. insanı özellikle uyumadan önce ve uyandıktan sonra en rahatsız edecek rahatsızlıklardan biri olabilir.

  mevsimsel veya çevresel faktörlerden çok fazla burnum tıkandığı ve her gece bir kaç kez bu yüzden uyandığım için kendimce bir çözüm buldum burun tıkanıklığına: burnum tıkandığında ağzımı tamamen kapatıp normal nefes almaya çalışıyorum yaklaşık 10 saniye içinde burun deliklerimden en az biri açılıyor kendi kendine, sanırım vücut hava alamayınca bir önlem olarak açmak zorunda kalıyor, bu süreç içinde ilk başta zor nefes alıp bir kaç saniye hiç nefes alamadığım oluyor ama sonunda açılıp rahatladığım için tamamen değmiş oluyor.
 4. kendisiyle 23 senedir düzenli bir birlikteliğim var. ben sevmiyorum git artık diyorum, ille de sen ille de sen diyor bana. nasıl bir burnum varsa artık bırakmıyor vatandaş. yalnız hiç unutmam orta okuldayım, sınıf arkadaşım "burnundan çıkardığın ses bulaşıcı mı?" diye sormuştu bana. bir de üniversite hazırlıktayken başka bir sınıf arkadaşım da "ben senin sevgilin olsam senle uyumak istemezdim" dedi. uyuz şey, kendisiyle kim uyur sanki. bi de kütüphanede yanımdaki masadan kalkıp giden çocuk seni de unutmadım. neyse ameliyat oldum da sonra bu ses çıkarma sorununu yarı yarıya düzeltebildim diyelim. ama tam düzelmiyor işte. zaten ota boka allerjim var. bunun hapı var, spreyi var. var da var. burun zor iş. ama aylin'e selam ederim, yanımda uyuyan sevgilim var şükür.
 5. (bkz: septum deviasyon)

  bazen düzelmesi için ameliyat gerekebilir. asla kucumseyip hafife almayın. hayatı zindan edebilir.
 6. öncelikle neden ne ise ona yönelik tedavi yapılır. burun tıkanıklığının nedeni viral bir enfeksiyon ise tıkanıklığın nedeni enflamasyon ve buna bağlı ödemdir. tedavide eczaneden bir sterimar alın. steril deniz suyu. konyada bile mevcut. ardından grip ilaçları kullanın. (antihistaminikler+pseudoefedrin preparatları favorimdir) dilerseniz steroidli burun spreylerini de ödeminizi geriletmekte kullanabilirsiniz.
  dekonjestan etkili nasal spreyler hem gribin süresini uzatır hem de rebaund etki ile daha fazla burun akıntısına neden olur. 3 günden uzun süre kullanırsanız koku duyunuzun canına okuması da cabası. kanımca gereksizdir.
 7. tat almanı bile engelleyebilir
 8. sinüzitten muzdarip insanların havaların soğuması ile sıkça yaşamaya başladıkları durum.
  yazın ortasında soğuk suya girseniz dahi nefes almakta zorlandığınız durumlar olabiliyor ardından gözleriniz yaşarıyor kafanızı eğdiğinizde ise su akıyor. yaz mevsimi dışında duş aldığınızda eğer başınızı iyice kurutmazsanız yine tıkanıklık başlıyor yani yapılacak en iyi şey soğuk almamak.
 9. sinuslara giden yolun(meatus nasi medialis) tıkanması ile beynin ısınmasına, iq düşmesine yol açar.