• okudum
    • okuyorum
    • okumak istiyorum
  • youreads puanı (8.00)
Yazar Will Self
büyük maymunlar - will self
simon dykes bir sabah şempanzelerinin bilinçli varlıklar ve insanların da şimdiki maymunlar konumunda olduğu dünyaya gözlerini açar. kollarında uyuyan güzel ve seksi sevgilisinin yerinde kıllı bir şempanze uzanmaktadır. simon haklı olarak bir gece önce içtiği içkilerin ve aldığı uyuşturucunun etkisi altında olduğunu sanır ama nerde! çoktan müşahade altına alınmış ve bir grup kıllı psikiyatr onun bu akıl almaz kendini insan sanma sanrısını "tedavi" etmek üzere başına toplanmıştır.
res sam simon dykes'ın kendi hakikatini yeniden ele geçirmek için şempanze bir psikiyatrın yardımıyla yabancı bir dünyada çıktığı zorunlu yolculukta gördükleri üzerinden, insanlığa dair karanlık ve o kadar gülünç bir tablo sunuyor büyük maymunlar. insansı aile kavramını tersyüz eden; sanatın, tıbbın, entelektüel camiaların ve de sıradan insanlar arasındaki arzu ekonomisinin kemikleşmiş kurguları üzerindeki örtüleri kaldıran köşeli bir öykü anlatıyor. toplumsal cinsiyetin ve cinselliğin zorlayıcı kıyılarında, insan toplumunun tabuları arasında ustalıkla geziniyor. irklar ve sınıflar üzerinden kurulan iktidarları gözler önüne seriyor. ama sırf bir toplum eleştirisi değil büyük maymunlar. ressam simon dykes'ın yitirdiği yavrusunu arayışı, modern zamanlarda varolma savaşı veren benliğe yazılmış bir ağıt belki de.
jonathan swift ve george orwell gibi büyük edebiyatçıların ve hiciv ustalarının izinden yürüyerek kaleme aldığı büyük maymunlar romanıyla will self modern insan uygarlığına bambaşka bir gözle bakma imkânı sağlıyor bize.
  1. başlığı youreads eş zamanlı kitap okumalarında tartışıldığı üzere açmak değil amacım. daha çok benim gibi bu kitap ile "youreds eş zamanlı kitap okumaları"yla tanışan fakat bir bilgisi bulunmayanlara hazır bilgi sunmak.
    bu kitabı ocak 2017 için seçmiş olmamıza ve bir hevesle alıp başlamış olmama rağmen 100. sayfaya geldiğimde iki farklı kitap, bir atkı bir de eldiven teki bitirmeme neden olduğu doğrudur. öneren olduğuna göre beğeneni var, kötü kitap diyemem, benlik değil sadece. biraz fazla abartılmış insan yerindeki maymunun tüm kafa karışıklıkları. sonuna geldiğimde fikrim değişir ise güncelleme yapacağım elbet. yine de çok okunası bir kitap olduğunu düşünmediğimi belirtmek isterim.