1. matrix games tarafından dağıtımı yapılan, steam üzerinden de satın alınabilecek bir bilgisayar oyunu. oyunda nasa veya sovyet uzay ajanslarının yönetimini üstleniyorsunuz. hangi uzay programlarının açılacağı, ne sıklıkla açılacağı, ne tür roketler ve uyduların geliştirileceği vs. gibi bir takım stratejik kararlar alıyorsunuz. ayrıca bilim adamı, tekniker, uçuş kontrol görevlileri ve astronotlar alıyor, onları eğitiyor, açtığınız çeşitli programlarda görevlendiriyorsunuz. iki oyun modu var, birincisi açık uçlu ve bu modda bir başka ajans ile yarışmadan, bütçenizi eksiye düşürmemeye özen göstererek kurumu yönetiyor, güneşten jüpitere değin sistemimizdeki pek çok gök cismine araştırma uyduları fırlatıyorsunuz. ikinci modda ise rakip ajans ile "ilk önce kim aya insan indirecek" temalı bir yarış içerisindesiniz. soğuk savaşta yaşanan uzay yarışının bir simülasyonu gibi düşünebilirsiniz.

    oyun sırasında kurguladığınız misyonlar gerçekleşirken bir rolünüz yok, oturup animasyonları izliyorsunuz sadece. yani öyle tuşlarla roketi fırlatma, yörüngeye oturtma gibi şeyler yok. sonuçta bu bir arcade değil, bir yönetim simülasyonu. fakat iki üç yıl üzerinde uğraştığınız bir roketin ilk kullanımında üzerinde değerli bir uydu varsa, o geri sayım ve fırlatma sürecini izlemek çok heyecanlı olabiliyor.

    ingilizce bilenler için buzz-o-pedia denen oyun içi ansiklopedi çok yararlı. hangi misyonun tarihsel olarak ne zaman ve neden geliştirildiği, o tasarımların ve misyonların hangi amaçlarla yapıldığı ve nasıl bir mantığa dayandığı anlatılıyor. misyonlarla ilgili bu bilgileri dikkatli okuduğunuzda, mesela apollo misyonu ile aya inen amerikalı astoronotların neden ayın yörüngesine kadar giren bir ana araçtan ayrılan daha küçük bir iniş aracı ile bu işi yaptığını anlıyorsunuz. sonuçta oyun insanı amatör astronomi konusunda da heveslendiriyor ki bence bu da ayrıca güzel bir şey. uzay ve astronomi konularına merak duyan ve stratejiyönetim oyunlarını seven herkese tavsiye ederim.

    not. oyunun geliştiricilerine de matrixgames.com altındaki forumlardan doğrudan ulaşıp isteklerinizi ve yorumlarınızı aktarabiliyorsunuz. iletişime çok açıklar ve oyuna sürekli yeni içerikler ekliyorlar. böyle geliştiriciler kolay bulunmuyor oyun piyasasında. milyon dolarlık yapımların hiç giderilmeyen buglarla piyasada durduğu pek çok örnek var.