çamaşır makinesinde ayakkabı yıkamak - youreads

  1. özellikle beyaz spor ayakkabılarda çok iyi sonuç veren eylem.
    bunu yaptığımı ayakkabı almaya gittiğim hangi mağazada söylesem "aaa olur mu hiç öyle şey? ayakkabıya zarar verirsiniz. biz size spreylerimizden verelim. onunla temizleyin. sakın makineye atmayın." derler. tabii bunları dehşet içinde ve gözlerini kocaman kocaman açarak söylerler :)

    ilk başta ben de olmaz diye düşünürdüm. annemin yoğun ısrarına dayanamayıp denemiştik yıllar önce. anne sözü dinleyin :) converse gibi kenarları ince plastik ayakkabıları atmayın ama nike için konuşursam bu zamana kadar hiçbirinde en ufak bir bozulma olmadı. yanındaki işareti bile zarar görmedi. üstü file gibi olan modellerde ayakkabılar zaten kumaş oluyor. altları da tek parça ve kalın olduğundan üstündeki kumaş çok güzel temizleniyor. arkadaşlarımla piknik yaparken çamura batan ve buna ne yapsak olmaz artık dediğim o beyaz ayakkabılar ilk aldığım zamanki gibi çıkmıştı makineden. o hâliyle gezemeyeceğimden risk alıp denemiştik. aynısını skechers için de yapacağım çünkü dün beyaz renk aldım. sprey de var ama biliyorum ki çamur gibi durumlarda beyaz renkte o sprey işe yaramayacak. zaten bu ayakkabılarda da üstü kumaş olduğundan ve tabanları converse gibi ince olmadığından bir sorun yaşayacağımı düşünmüyorum.

    makineye atarken yastık kılıfı gibi bir şeyin içine koyarak atın mutlaka. direkt atmayın. sıcaklığına dikkat edin. bir de bağcıklarını çıkarın. benim gibi çamura falan basıp gözden çıkardığınız, bahsettiğim tarzdaki ayakkabılarda deneyebilirsiniz. özellikle nike için konuşursam bir sürü kumaş spor ayakkabısında denedim ve dediğim gibi en ufak bir bozulma olmadı.
  2. siyah nike spor ayakkabima benim de periyodik olarak yaptigim eylem. yeni gibi cikiyor vallahi. ama baska bir arkadasim daha denemisti, onun ayakkabisi paramparca olmustu. kaliteye gore dayanikliligi farkediyor sanirsam.