can dündar - youreads

can dündar

Kimdir?

can dündar (d. 16 haziran 1961, ankara) araştırmacı, gazeteci ve belgesel yapımcısı.

lise öğrenimini ankara atatürk lisesi'nde gerçekleştirdi. 1982 yılında ankara üniversitesi siyasal bilgiler fakültesi basın yayın yüksek okulu'ndan mezun oldu. 1979'dan itibaren sırasıyla yankı, hürriyet, nokta, haftaya bakış, söz ve tempo'da çalıştı. 1986'da ingiltere'de london school of journalism'i bitirdi. orta doğu teknik üniversitesi iktisadi ve idari bilimler fakültesi siyaset bilimi ve kamu yönetimi bölümünde siyaset bilimi dalında yüksek lisansını 1988'de, aynı bölümünde doktorasını 1996'da tamamladı. televizyona 1988'de trt'de seynan levent ile başladı. 1989'da 32. gün'de çalışmaya başladı.

köşe yazarlığı 1994'te aktüel'de başladı. aynı yıl günlük köşe yazıları yazmaya başladığı yeni yüzyıl gazetesinde beş yıl çalıştı. 1999 ocak'ından 2001 ocak sonuna kadar sabah gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. 2001 ocak ayından beri milliyet gazetesinde, ada başlıklı köşe yazısı yazdı. ancak 1 ağustos 2013 tarihinden itibaren milliyet gazetesiyle yolları ayrıldı.[2] milliyet'ten ayrıldıktan sonra birgün'de doğan tılıç'ın köşesinde bir ay boyunca haftada üç gün yazdı. dündar, 25 ekim 2013 tarihinden beri cumhuriyet gazetesinde yazıyor.
 1. güce göre eğilip bükülmeyen, elde kalan üç beş kahraman gazeteci-yazar
 2. bu arkadaşın bu kadar övgüye mazhar olması melmeketin ahvalini gösteriyor öte yandan. tamam yiğidi öldürelim hakkını yemeyelim de başka mecralarda da tartışıldığı üzre çok da matah bir adam olmadığını biliyoruz. fetorelle bir atraksiyonu var mı, varsa nedir izleyip göreceğiz...
  mutlu
 3. şubat/2015 itibariyle cumhuriyet gazetesi genel yayın yönetmenliğine getirilmiştir.
 4. düzenli okumadığım sadece bir kaç yazarına baktığım için soruyorum: bu işin fetorelin desteğiyle olduğu, gaztenin zamana yakınsadığı üzerinde durmaya değer bir iddia mı ak-itlerin attırması mı hepten fantazya mı?
  mutlu
 5. kırmızı bisiklet...
  erdo
 6. bir ara metro turnikelerinde yüzünü ve garip gülümsemesini görmekten gına gelen yazıcı, belgeselci.
 7. az önce bir sosyal medya platformunda paylaşımının altındaki yorumlara baktım; kendisi bazı kimseleri düşünceleri ve görüşleriyle pek bir rahatsız ediyor belli ki. insanlar "senin asıldığını görmek istiyorum, seni o meydanda sallandıracağız, annen yaşıyor mu?yaşıyorsa..." tarzında şeyler yazmışlar. bir insanın düşünceleri,görüşleri, yazdıkları yüzünden öldürülmesi gerektiğini düşünen kana susamış insanlar var hala. bu kadar cahil bir topluma bu adam çok fazla.
 8. bugün itibariyle tutuklu gazetecidir. kişisel tarihime not düşeyim.
 9. türkiye'de adaletin hukuğun bittiğini zaten biliyorduk. can dündar tutuklanmasıyla beraber basın özgürlüğünün de bittiğini de göstermiştir.