1. statin türü kolesterol düşürücü ilaçlar, damar tıkanıklığında rolü olan kötü kolesterolün düşürülmesindeki en etkin tedavidir ve geçirilmiş kalp krizinden sonra kullanıldığında yaşam süresini uzattığı kanıtlanmış üç-beş ilaçtan biridir. türkiye'de milyonlarca insan bu ilaçları kullanıyor.

  hanımefendi tv'ye çıkıp "statinler ölümdür" dedi. "amerika'da bile artık bu ilaçlar kullanılmıyor" dedi. "ilaç tekellerinin para kazanması için derneklerce destekleniyor" minvalinde bir şeyler söyledi. sonra ne oldu biliyor musunuz? binlerce hasta kolesterol ilacını bıraktı. kardiyologlar ve dahiliyeciler hastalara yalvardı ama çoğunu ilacı kullandırmaya ikna edemediler. yani hastalar tv'de çıkan bu prof. dr. hanımefendinin tek lafıyla intihara kalkıştılar. bu yüzden ölenler de oldu. türk kardiyoloji derneği açıklama yayınladı, şikayetçi oldu. ama sonuç olarak zararı sabah kuşağı izleyip medet uman cahil insanlar gördü.

  gebelik şeker hastalığına çok yatkın bir durumdur. normalde diyabet hastalığı bulunmayan bir kadın bile gebeliği sırasında şeker hastası olabilir ve bu karnındaki bebeğe zarar verebilir. bu yüzden gebeliğin 7. ayı içersinde kadınlara ogtt uygulanır, standartları uluslararası guideline'lara göre sağlık bakanlığı tarafından belirlenmiş bir testtir. çokça faydası görülmüştür, bu uygulamadan şikayetçi olan kadın doğum uzmanı ben pek görmedim.
  elbette tıbbi uygulamalar da, ilaçlar da her zaman %100 faydalı değildir, kâr ve zararı hesaplanarak uygulanan şeylerdir. akademik ortamlarda ilaçların ve testlerin getirisi-götürüsü tartışılabilir. herkese uygulanmasının gereksiz olduğu, belli risk gruplarına uygulansa daha çok işe yarayabileceği iddia edilebilir. ama dediğim gibi bu tartışmalar dilinizden anlayan insanlarla, akademik ortamlarda yapılır.
  bu hanımefendi, tv'de bir sabah programına çıkıp "ogtt zehrdir, yaptırmayın!" dedi. üst düzey akademik bir ortamda dahi çok hararetli tartışılabilecek bir iddiayı sabah programından laps diye ortaya attı. sonra tahmin edebileceğiniz gibi Türk Jinekoloji ve Obstetrik Derneği karşı bir açıklama yayınladı, şikayetçi oldu. ama binlerce gebe kadın bu testi yaptırmayı reddetti, hepsinin de vebali hanımefendinin boynunadır.

  akademik açıdan kendisinin yetkinliğini tartışmam. bakınız, iddia ettiği görüşlerin doğruluğu/yanlışlığı konusunda da fikir belirtmedim. tek bildiğim üslup ve usülen çok yanlış yaptığıdır. üst düzey akademik ortamlarda tartışılması gereken konuları sen sabah atv'ye çıkıp iq'su 50 civarındaki insanlara dayatırsan, "ben profesörüm, en doğrusunu ben bilirim, dışarıdaki doktorlara itimat etmeyip benim dediğimi yapın!" diye caka satarsan benim gözümde pek bir saygınlığın kalmaz. hatta türk akademik çevrelerinde otoriete sayılabilecek herkes bu hanımefendiyi kınamaktadır, bu da bilinsin. umarım kendisi artık tv'ye çıkıp herhangi bir şey iddia etmekten vazgeçer.

  not: ayrıca bakanlık tv'ye çıkan doktorların hastaları çok etkilemesi yüzünden ekrana çıkabilmek için bir sertifika alınması gereken bir düzen kurmaya çalışmaktadır. hanımefendinin bu çalışmaya tepkisinden de üslubunu anlayabilirsiniz. buyrunuz