cedric - youreads

  • izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.25)
cedric
cédric, belçikalı karikatürist raoul cauvin tarafından yazılmış ve laudec tarafından çizgiye aktarılmış bir çizgi dizi. dizi ilk olarak fransa'da yayınlanmış, ardından da dünyadaki pek çok yayıncı tarafından kendi dillerine çevrilmiştir. (vikipedi)
 1. (bkz: cédric) belçikalı karikatürist raoul cauvin tarafından yazılıp laudec lâkaplı tony de luca tarafından çizgi diziye aktarılmış bir kurgudur. çizgi dizi olarak ilk kez aralık 2001 ve aralık 2003 tarihleri arasında fransa'da yayınlanmıştır. devam eden yıllarda çeşitli ülkelerdeki yayıncı kuruluşların kendi dillerine yaptıkları uyarlamalarla izlenme alanını dünya geneline yaymıştır.

  kurgusal olarak genç yaşta bir erkeğin duygu durumu ve hayâl gücü üzerinden gündelik telâşların birazcık olağanüstüleştirilerek anlatıldığı bir çizgi dizidir. olay abartısı tam tadındadır. içeriğinde yer yer romantik unsurlar taşır.

  olaylar, ana kahramanımızın tuttuğu günlük üzerinden anlatılagelmektedir. cédric, her gece yatmadan önce, o gün içinde yaşadıklarını aktardığı günlüğün merkezine âşık olduğu sınıf arkadaşı chen'le olan ilişkisini koyar. bu ilişki çevresinde sınıf arkadaşlarıyla ve ailesiyle yaşadıklarını da bizlere anlatır.

  ---- sinopsis ----

  cédric, sekiz yaşında dünya tatlısı sarışın bir çocuk. sıra arkadaşı christian ile çok iyi bir dostluğu var. çinli bir kız olan sınıf arkadaşı chen'e âşık. onun ilgisini kazanmak için usanmadan her yolu deniyor, ama sınıflarındaki zengin aile çocuğu nicolas da chen'in peşinde olduğundan aynı zamanda sevdiği kızı kaybetme endişesinin içinde hep.

  cedric'in derslerdeki başarısı ise vasat, eve her karne getirişinde babası robert küplere biniyor. annesi kuralcı bir kadın. onu hayatta en iyi anlayansa büyükbabası paul. diğer yandan, büyükbabası da damadı ile pek anlaşamıyor. robert, özellikle mesleğinden ötürü paul'ün kendisine hep "halı satıcısı" diye hitap etmesine acayip sinir oluyor...

  ---- sinopsis ----