1. orijinali; ignorance is bliss olan felsefi bir vecize.
  cehalet mutluluktur şeklinde söylendiği de görülür. eğer sürekli kitap okuyan insanların yüzündeki mutsuz ifadeye bakılırsa haksız olmayan söylemdir. cehaletin mutluluk getirdiğiyse yadsınamaz bir gerçektir. malum partinin seçmeni göz önüne alınırsa çok yerinde bir söylem olduğu görülebilir.
 2. zombili filmler olur hani. isırılmayanlar bir evin çatı katında toplanır. umutları tükenmeye başlayınca içlerinden biri " yeter artık dayanamıyorum. ben gidip kendimi ısırtacağım" falan der. işte kendimi öyle hissediyorum. mümkün olsa, bir mabad kılı beni ısırsa ve anında iki haneli sayılara inse iq'um. ben de mutlu olmak istiyorum artık.
 3. ne saçma bir önerme!

  cehalet mutluluk getirebilir ancak kesinlikle bir erdem değildir. ne alaka? erdem ile ne gibi bir ilişkisi var?

  cehalet ancak savaşarak yok edilmesi gereken bir kötülük yumağıdır. bazi toplumlarda cahil insani eğitmek yerine, onun cahilliğinden faydalanmak isteyen kötü ruhlu insanlar vardır. bunlar, karşısındaki cahil kimseyi eğitmek yerine onun bu cahilliginden faydalanarak menfaat peşinde koşarlar.

  en kotusu de budur.
 4. cehalet gerçek mutluluktur.

  öğrenince hiç bir şey eskisi gibi olmaz, ölene kadar öğrenme arzun sona ermez.
 5. doğruluk payı olan önerme.

  şöyle ki, bilgi insanı düşünmeye sevk eder. düşündükçe sorgularsın. sorguladıkça neden böyle değil veya şöyle olmasın diye eleştirirsin. eleştirdikçe de kendini mutsuz hissedebilirsin.
 6. bir başka deyişle; bilgi borçlandırır. borçlu olmak huzursuz eder.
 7. eğer geceleri geleceği düşünmekten uyuyamıyorsanız aklınızdan bu cümle gitmez. evine zor ekmek götüren tokatlı abinin 3.boğaz köprüsüne sevinişine sahip olmak istersiniz ya da her gün evine çamurlu yollardan giden teyzenin yapılan duble yollara sevinmesine. bizim gibi aptallarsa yarını düşünmekten yaşayamaz hep eksik kalır bir şeyler. tekrar dünyaya gelsem cahil olmak isterdim galiba.
 8. john stuart mill'in güzel bir sözünü akla getiren önerme;

  ''mutsuz bir insan olmak, mutlu bir hayvan olmaktan iyidir; mutsuz bir sokrates olmak, halinden memnun bir aptal olmaktan iyidir.''
 9. mutlu olmak ile huzurlu olmak zaman zaman karıştırılır. mutlluluk kısa bir süreçtir huzur ise daha uzun bir zaman dilimine yayılır.

  cehaletin getirdiği kısa süreli bir mutluluk olabilir. sürekli bilinçsiz bir şekilde derinliği olmadan kahkaha atmak mutluluk göstergesi değildir kanımca. bu insanların daha depresif oldukları bilinir ancak kayıt altında değildir çünkü psikiyatriste değil mahallelerindeki hocaya giderler tedavi için.

  bilgi birikimi yoğun farkındalığı yüksek kişilerden oluşan arkadaş toplantılarında nispeten sakin ve huzurlu paylaşımlar yaşanırken, cahil kişilerin toplantılarında histerik denilebilecek kahkaha krizleri yüksektir.

  anlık mutluluk nöbetlerindense uzun süreli huzuru tercih ederim şahsen.
  kolya
 10. cahilliğinin farkına vardığın zaman pek bi mutluluk vermiyor. yani iş cahillikte değil farkında olamamakta.