• okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (9.08)
cehenneme övgü - gündüz vassaf
bazı eleştirmenlerin "şeytanın avukatı" sıfatını yakıştırdıkları gündüz vassaf'ın "gözden geçirilmiş ve genişletilmiş yeni baskısı"yla sunduğumuz cehenneme övgü'sü, içimizde büyütüp yaşattığımız küçük 'totaliter dünyalar'ımızı afişe ediyor, daha doğrusu 'yüzümüze vuruyor'. totalitarizmin -anne karnındaki bebeğin beslenmesi gibi- bireyle toplumu bağlayan göbek bağıyla semirdiğini, hayata ilişkin algılarımızı ve kimi dayatılan kimisini de gönüllü olarak kabul ettiğimiz kavramları irdeleyerek gösteriyor. cehenneme övgü, yazarın kendiyle hesaplaştığı, herkesi de hesaplaşmaya çağıran, hatta kışkırtan bir kitap.


 1. farklı bir kitap. zira kendi içinde dikteleriyle, çoğumuzun düşüncelerini ters köşe edebilecek bakış açılarıyla, değişik fikirleri önümüze keşfedilmemiş bir kıtanın haritasının gösterildiği atlas gibi serebiliyor.

  katıldığım pek çok düşünce olduğu gibi karşı fikirde olup, "kesinlikle olamaz!" deidiğim yönleri de vardı. çocukların cinsel eğitimi konusunda ailenin tüm faliyetlerini(!) aynı odada gerçekleştirmesi fikrini sevmediğim gibi antipatik buldum mesela.

  kitapta karşınıza çıkacak pek çok düşünce radikal olarak tanımlanabilecek düzeyde. buna rağmen hak verdiğim, cümlesel bazda yerimi kullandığım pek çok nokta da mevcut.

  ilgimi çeken konulardan bazılarına dair alıntılarımsa şöyle:


  "cehennem sadece yargılayanlar ve yargılanmayı kabul edenler için kötüdür..."

  "iktidarların en büyük korkusu muhalefet değil, ciddiye alınmamaktır."