çekoslovakya - youreads 1. tarihin tozlu yaprakları arasına karışmış bir ülke, "çekoslovakyalılaştıramadıklarımızdan mısınız?" tekerlemesinin öznesi.

  şimdilerde yollarına çek cumhuriyeti ve slovakya olarak devam etmektedirler, bi dahaki dünya savaşına dek...

  duzeltme: çek cumhuriyeti de eskimiş, çekya olmus o. (thx to cipres limon)
 2. hah, bastınız damarıma. ilber ortaylı'da dikkatimi çekmişti, uzun zamandır çekya diyor çek cumhuriyeti'ne. hatta başka bir kaç metinde de görmüştüm resmileşmeden önce.

  ve ben her defasında aynı karmaşayı yaşıyorum; şimdi farsça -istan son ekini kullanıp millet adının sonuna ekleyerek pek ala ülke isimleri yaratıyoruz ya, bunlara neden yıllardır çekya diyor hocalarımız? ya da biz şimdi neden çekya diyelim?

  sonra ısrarla metinlerde turkiye yazınca vay sen neyin peşindesin! ben bir şeyin peşinde değilim arkadaşım, standart belirtin.
  mesut
 3. geçtiğimiz günlerde kim milyoner olmak yarışmasında çekoslovakya kaça bölünmüştür şeklinde bir soru vardı. 3'e şeklinde atladım; çek cumhuriyeti, slovakya ve slovenya şeklinde aklımda kalmış. cevap 2 idi. slovenya yugoslavya'nın dağılmasıyla oluşan bir ülke. eğer yılların çek cumhuriyeti de çekya olmuş ise halen üzerinde oynadıkları gösteren minik bir detay.