1. cemil özeren (d. 28 mayıs 1966, bandırma - ö. 20 kasım 2012; bahçelievler, istanbul), türk müzisyen, rock şarkıcısı.

  1966 yılında bandırma'da dünyaya gelen özeren, üniversite eğitimini izmir'de tamamlamıştır. üniversite yıllarında kurdukları ''entalpi'' isimli müzik grubuyla konserler vermiştir. grupta solist ve basçıdır. o dönem bir damla kan, artık hiç sabah olmayacak, tozpembe hayaller, papatya gibi hard rock ağırlıklı parçalara imza atmıştır. ayrıca deep purple başta olmak üzere, daha birçok rock ve metal müzik gruplarının da şarkılarını yorumlamıştır. bodrum'da bir süre gitar öğretmenliği de yapan müzisyen, 1996 yılında istanbul'a gelerek üniversiteden arkadaşı erhan güleryüz ile birlikte aynayı kurmuşlardır. grubun ilk çıkış parçası olan ve 1997'de büyük yankı uyandıran, kafkas ezgisi lezginka'dan adapte edilen ceylan parçasının sözleri ve karacaoğlan şiirinden bestelenen ölünce sevemezsem seni şarkısının müziği kendisine aittir.

  ilk albümleri olan gittiğin yağmurla gel ile büyük bir başarı yakalayan ayna grubuyla birlikte; 1996, 1998, 1999 ve 2000 yıllarında kral türkiye müzik ödülleri, üç sene art arda altın kelebek ödülleri ve magazin gazetecileri derneği tarafından ''yılın en iyi müzik grubu'' ödüllerine layık görülmüştür. bu yıllar içinde yurt içi ve yurt dışında sayısız konserler vererek guinness dünya rekorları kitabına da adlarını yazdırmışlardır. 2002 senesinde, bostancı durağı albümünden sonra erhan güleryüz ile cemil özeren yollarını ayırmıştır. 2004 yılında destan grubuna katılan cemil özeren, bir süre sonra cem-i cümle adını verdiği, yine hard rock ağırlıklı grubuyla konserler verdi. 2012'nin ağustos ayında ''istanbul'' isimli single'ını dinleyicileriyle buluşturdu. bir süredir karaciğer tedavisi gören ve bu durumu ailesinden ve sevenlerinden sakladığı öğrenilen cemil özeren, kasım ayının başlarında hastanede yoğun bakıma alınmış, 20 kasım 2012 tarihinde ise bahçelievler medical park hastanesinde karaciğer siroz'u nedeniyle hayata veda etmiştir.(*:wikipedia)

  mekanın cennet olsun güzel abim, sizinle büyüdüm ben.
 2. ayna grubunun kel adamı. bildiğim tüm kliplerde eğer bir kadın varsa erhan güleryüz ile sevgiliydi, cemil abi ise hep çiftin dostuydu, güvenilir arkadaştı. kendime hep daha yakın buldum onu. sen unutma beni'de arkadaşı ve arkadaşının yari için hapse giren koca yürekli adamdır o, ziyaretçi mağdur kadın da erhan güleryüz'ü görmeye giderdi ama cemil abi de sevinirdi. başkası için bir şey yapmayı onla öğrendi bir nesil, başkası adına sevinmeyi. tanısam böyle der miydim bilmem ama ayna grubunun o şarkılarını severim, böyle benimsedim kendisini.
 3. yakın sayılabilecek zamanda vefat etmiş değerli bir müzisyendir. hala favori grubum olan ayna'nın ülkeyi kasıp kavurduğu yıllarda yumuşak ve etkileyici sesiyle birçoğumuzun aklında yer etmiştir. her ne kadar aynadaki kel adam yakıştırması, isminden çok daha fazla bilinse de bu değerini eksiltmeyecektir.

  grubu ile yaşadığı birçok sorun ve alkol bağımlılığı temelli hakkında son vakitlerinde birçok olumsuz söylenti yayılmıştır. vefatına yakın tekrar müziğe dönmeye çalışmış ise de ses tonu oldukça değişime uğradığından istediğini alamamıştır.

  şahsen tanımadan aramızdan ayrılmasına üzüldüğüm nadir insanlardan biridir. ben hep harika şarkılara kattığı duygusallık ve içtenliği ile hatırlayacağım. huzur içinde uyusun.