cenevre - youreads

  1. isviçre'nin en batısında, cenevre gölü ismiyle de adlandırılan yarım ay biçimindeki léman gölü'nün batı ucunda bulunan şehirdir. rhône nehri'nin içinden geçtiği cenevre şehri, isviçre'nin fransızca konuşulan bölümündedir ve aynı adı taşıyan kantonun yönetim merkezidir. botanik bahçesi, çikolatası, mücevheratı ve saatleriyle ünlüdür.

    uluslararası çapta önemli bir bankacılık merkezi olan cenevre, aynı zamanda birçok uluslararası antlaşmanın imzalandağı, sık sık uluslararası konferansların düzenlendiği ve bünyesinde çeşitli uluslararası kuruluşların yönetim merkezlerini barındıran önemli bir yönetim merkezidir. birinci dünya savaşı'ndan sonra kurulan milletler cemiyeti'nin ve bm ile birlikte faaliyet gösteren dünya sağlık örgütü, uluslararası af örgütü, uluslararası çalışma örgütü gibi kuruluşların yönetim merkezleri cenevre'dedir. ayrıca, kızıl haç örgütü de 1864 yılında henri dunant öncülüğünde cenevre şehrinde kurulmuştur. (bkz: birleşmiş milletler)

    cenevre, xvı. yüzyılda jean calvin öncülüğünde avrupadaki reform hareketinin merkezi durumuna geldi ve avrupanın çeşitli yerlerinden gelen önemli bir protestan göçü aldı. calvin'in 1559 yılında kurduğu cenevre üniversitesi, dünyanın her tarafından öğrenci çekmeye başladı. jean-jacques rousseau gibi görüşleriyle fransız devrimi'nin altyapısını oluşturan bazı büyük isimler cenevre'den çıkmıştır.