cern'in evren açıklaması - youreads

 1. yapılan açıklamanın özeti: aslında evren var olmamalıydı. peki neden? açıklamada deniyor ki evren ilk oluştuğu anda (büyük patlama sırasında) madde ve anti madde miktarı birbirine eşitti. yani aralarında bir simetri vardı. bu durumda birbirlerini yok etmeleri gerekirdi. fakat evren şu anda var olduğuna göre bir asimetri olmuş olmalı. fakat bu asimetrinin nedeni bilinmiyor.

  yapılan bu açıklamayı komik bulanlar, gülenler hatta alay edenler olmuş. neyse onlara bir şey demiyorum.
  jimi
 2. cern'in açıklamasıyla ilgili olarak;

  bir evrenin olması madde antimadde asimetrisiyle açıklanıyor. madde antimadde asimetrisi yeni bir konu da değil. aşağı yukarı 8-10 yıl önce deneysel olarak ispatlanmış. ki teorik olarak da 40-50 yıllık bir konu, belki de daha eskidir.

  buraya kadar konuşulan konu cern'in bahsettiği şey değil zaten. benim anladığım cern kabaca demekte ki; biz madde antimadde asimetrisinin nedenini bulmak, açıklamak, üzerine çalışmak istiyoruz ve bunun için yapacağımız deneyler için paraya ihtiyacımız var.

  fon bulmaya çalışıyorlar.

  bakınızları doldurmayacağım; konu ilgisini çeken insanlara google aramaları için keywords verme amacı güdüyorum.

  (bkz: matter-antimatter asymmetry)

  (bkz: Baryon asymmetry)

  (bkz: dzero experiment)

  ekleme: aslında görüyorum ki cern'le ilgili de kafalar çok karışık. okuyan ortalama bir okur yazarın kafasında bir cern algısı var ama tam olarak da bir yerlere oturtamıyor ya da mistik^::)))^^:en azından mistik öğeler içeriyor^ bir şey gibi görüyor. bakın şöyle bir program yapıldı. türkçe. ^:swh^
 3. sanırım bu konuları hiç anlayamayacağım. biri olmadığı için diğeri var gibi geliyor. artıyla eksinin birbirini götürmesi gibi. veya, aslında var olmayan evrenin anti maddesi mi yoksa kendisi mi? bir de o var. belki içimde bulunduğumuz evrendir evrenin anti maddesi.

  yeri gelmiş aslında: (bkz: ben aslında yoğum)