charles bukowski

Kimdir?

(16 ağustos 1920 – 9 mart 1994), asıl adı heinrich karl bukowski olan amerikalı yazar ve şair. yapıtlarında bazen henry chinaski ismini de kullanmıştır. hayatının çoğunu abd'nin los angeles şehrinde geçirmiştir.

eserlerinde genellikle toplum dışı insanlar ile depresyonu konu alması ve alkolizme yatkın bir hayat tarzını anlatmasıyla ünlüdür. bunun nedeni olarak kendisinin bu hayatı yaşaması gösterilebilir. bukowski’nin yazılarında kendi hayatını yazıp yazmadığı tartışma konusu olmuştur; hayranlarının bir kısmı bunları kurguladığını, çoğunluğu ise yaşamadan bu tip kurguları yapmasının mümkün olmayacağını ve o karakterde bir insanın bu hayatı sürmesinin zaten doğal olduğu görüşünü savunmaktadır.

hayatı

i. dünya savaşı'nın sonlarında almanya'ya askeri hizmet nedeniyle gelen polonya asıllı amerikan bir babanın ve terzilikle uğraşan alman bir annenin çocuğu olan charles bukowski 1920 yılında andernach, almanya'da doğdu. 2 yaşındayken los angeles'a taşındılar. 1929 krizi sırasında bukowski'nin babası genelde işsizdi ve bukowski'ye şiddet uygulardı. genelde sessiz bir çocuk olan ve bu özelliğiyle dikkat çeken bukowski, bazen çıldırış noktasına geliyor kendinden hiç beklenmedik kabadayılıklar yapıyordu. ilkokul yıllarından itibaren korkusuz olan bukowski, kendi yazdığı bir eserinde ilkokul öğretmenine "sevişelim" dediğini söylemektedir. bukowski, los angeles lisesi'nden mezun olduktan sonra sanat, gazetecilik ve edebiyat dersleri aldığı los angeles şehir üniversitesi'nde 1 yıl okudu.

yazmaya başladığı günden itibaren yazılarını yayımlanması için dergilere gönderen bukowski’nin yazıları hep geri gönderilmiştir.

ancak 24 yaşındayken "aftermath of a lenghty rejection slip" isimli kısa öyküsü yayımlandı. iki yıl sonra bir başka kısa öyküsü olan "20 tanks from kasseldown" isimli eseri yayımlandı. bukowski yayıncılık yöntemlerinden hayal kırıklığına uğradı ve neredeyse 10 yıllığına yazmayı bıraktı. hayatının bu bölümünü abd'yi gezerek, çeşitli işlerde genellikle kısa vadeli çalışarak ve ucuz pansiyonlarda konaklayarak geçirdi. hayatının diğer bölümlerinde olduğundan daha yoğun bir tempo ile açlık ile boğuşan ve kadınlarla zaman geçiren bukowski daha sonra bu yıllarını factotum isimli kitabında da anlatmıştır. bu dönemdeki işlerinin kısa vadeli olmasının nedeni de düzen tanımaz kişiliği ve alkol bağımlılığıydı. bukowski babasına olan nefretini onun aksine bir hayat yaşayarak göstermiş ve bir yazısında da bu yüzden bir hiç olmayı seçtiğini söylemiştir. o babasının aksine olduğu gibi görünen ve bir şey olmamayı hedefleyen birisi olarak kazandığı paraya önem vermiyor ve barlarda günü birlik bir hayat sürüyordu. zengin amerikalı kadınlarla ilişkiye girdiği dönemlerde onlara kaba dahi davransa etkiliyor onların evlerinde yaşamaya başlıyor ama bir türlü o hayata adapte olamayarak eski hayatına geri dönüyordu ki 1969’da da bunu, aç kalmayı seçtiğini söyleyerek ispat etmiş oluyor adeta. ayrıca ömrünün çoğu denilebilecek kısmını da hipodromlarda geçirmiş ve bundan yazılarında sık sık söz etmiştir. 1950'lerin başında bukowski, iki yıldan az bir süre abd posta idaresi'nde posta kuryesi olarak çalıştı. 1955'te ölümün ucundan döndüğü alkol komasından dolayı hastaneye kaldırıldı. taburcu olduktan sonra bir daktilo satın aldı ve şiir yazmaya başladı.1957'de barbara fry ile evlendi fakat 1959'da boşandılar. bukowski, şiir yazmaya ve içki içmeye devam etti ve sonra los angeles'taki postaneye geri döndü. 1965'te hiç evlenmediği francis smith'ten bir kızı oldu. 1969'da black sparrow yayınevi'nden ömür boyu 100 dolar maaş teklifini alınca postaneden ayrıldı. bir mektubunda şöyle bir açıklaması vardı "iki seçenekten birini seçmek zorundaydım: posta ofisinde kalıp delirmek ya da yazmaya oynayıp açlıktan ölmek. ben aç kalmayı seçtim." posta ofisini bırakalı bir ay olmayadan postane ismindeki ilk romanını bitirdi. 1976'da bukowski, linda king ile tanıştı. iki yıl sonra birlikte los angeles'ta bir liman şehri olan san pedro'ya taşındılar. bukowski ve beighle 1985'te evlendiler.

bukowski, pulp romanını henüz bitirdikten sonra 9 mart 1994'te 73 yaşındayken omurilikten yayılan lösemi sebebiyle san pedro, kaliforniya'da öldü.

bu tip bir hayat yaşadığı için birçok kez tutuklanmış, dayak yemiş olan bukowski hayatı, özgün dili ve tarzı ile amerikan edebiyatına damgasını vurmuş, türkiye'de ise ilk kez sokak dergisi’nde çıkan öyküleri ile tanınmıştır.

kaynak: wikipedia


 1. akademik çevrelerden hiçbir zaman yeterli ilgiyi göremedi. Ancak Bukowski hakkında çok sayıda kötüleyen eleştirel kitap yayınlandı.

  Ölüm töreni Budist rahipler tarafından yönetildi. Yazarın mezar taşına ''dont try'' (Denemeyin) yazıldı. Eşi Linda'ya göre bunun anlamı şu; "Eğer tüm zamanınızı deneyerek harcıyorsanız, tek yaptığınız denemek demektir. Bu yüzden denemeyin, sadece yapın."

  güzel bir çalışma ve mezar taşı:

  http://listelist.com/bukowski-sozleri/
 2. yaşamakta olduğumuz, daha doğrusu yaşamaya çalıştığımız ülkeyi tarif ettiği bir pasaj: https://youtu.be/AWRiKrF6GbM

  "Ortalama insanda,
  herhangi bir günde herhangi bir orduya
  yetecek kadar ihanet,
  nefret, şiddet
  ve saçmalık vardır.
  Ve cinayet konusunda en becerikliler
  cinayet karşıtı vaaz verenlerdir .
  Ve nefreti en iyi becerenler,
  Sevmeyi vaaz edenlerdir .
  ve son olarak,
  Savaşı en iyi becerenler
  Barış vaazı verenlerdir .

  Tanrı'yı vaaz edenlerin
  Tanrı'ya ihtiyacı var.
  Barışı vaaz edenlerin
  Huzuru yok
  Sevgiyi vaaz edenler,
  Sevgisizdir
  Vaaz verenlerden sakının.
  Bilmişlerden sakının.

  Durmadan kitap okuyanlardan sakının.
  Yoksulluktan nefret edenlerden
  Ya da gurur duyanlardan sakının.
  Övgü göstermekte hızlı davrananlardan sakının.
  Karşılığında övgü beklerler .

  Sansürlemekte hızlı davrananlardan sakının
  Bilmedikleri şeylerden korkarlar .

  Sürekli kalabalıkları arayanlardan sakının;
  Tek başlarına bir hiçtirler.

  Ortalama erkeklerden,
  Ortalama kadınlardan,
  Ortalama insanlardan sakının.
  Sevgilerinden sakının.

  Sevgileri vasattır, vasatı aranır dururlar.
  Ama nefretleri dahiyanedir.
  Nefretleri seni beni ,
  herkesi öldürebilecek kadar,
  dahiyanedir.

  Yalnızlığı istemezler.
  Yalnızlığı anlamazlar.
  Kendilerinden farklı herşeyi
  yoketmeye çalışırlar.

  Sanat yaratamadıklarından
  Sanatı anlayamazlar
  Yaratma başarısızlıklarını
  Dünyanın beceriksizliğine yorarlar

  Kendileri tam sevemedikleri için
  Senin sevginin eksik olduğuna inanır
  Ve senden nefret ederler .

  Ve nefretleri
  parlak bir elmas,
  bir bıçak ,
  bir dağ ,
  bir kaplan,
  bir baldıranotu gibi,
  mükemmeldir

  En usta oldukları
  sanattır nefret!"
 3. Neden C. Bukowski'yi sevmiyorum? Buradan