che intihar etti - petros markaris - youreads

  • okudum
  • okuyorum
  • okumak istiyorum
 • youreads puanı (8.50)
che intihar etti - petros markaris
atina'da, olimpiyat köyü inşaatının hızla sürdüğü günlerde, işadamları pay kapma yarışındadırlar. cunta döneminde işkence görüp hapis yatmış, sonradan iş hayatına atılmış bazı eski solcular birden intihar etmeye başlarlar. ülkede büyük yankı uyandıran intiharların esrarını çözmeye kalkışan dedektif kostas haritos, kendini geçmişin siyasal dosyalarının içinde bulacaktır... istanbul doğumlu yunan yazar petros markaris'in kahramanı dedektif haritos, alışılmış sert hafiyelerden çok farklı bir kişilik. yumruklarını konuşturmak, silahına davranmak ya da kafayı çekmek yerine, zeytinyağlı dolmaya bayılan, kızına tapan, teknolojiden nefret eden sıradan biri. markaris'in tüm dedektif haritos kitapları gibi che intihar etti de toplumsal polisiyenin en çarpıcı örneklerinden. günümüz gündelik yaşamından, yakın geçmişin politik dolambaçlarına uzanan bir gerilim romanı.
 1. petros markaris sağolsun, toplumsal polisiyenin iyi bir kalemden okunduğunda ne kadar kıymetli bir tür olduğunu öğretti bana. eskilerin klişe sözü vardır ya, eğlenirken öğreten...yakın geçmişin siyasal iklimini, komşu ülke yunanistan'ın bize benzerliğini de satır aralarında keşfettiren, öğreten bir yönü var haritos'un maceralarının.

  ilk okuduğum romanı alan savunması'nda futbol camiasının karanlık yönünü anlatan markaris, che intihar etti'de atina'da olimpiyat köyünün inşaatı sırasında başlayan gizemli 'eski solcu' intiharlarının peşinde yeni dünya düzenini, yunanistan'ın yakın tarihi üzerinden anlatıyor.

  romanı için neden böyle bir konuyu seçtiği üzerine kendi yorumları da şöyle markaris'in:

  "cunta döneminden sonraki otuz yıllık demokrasi sürecinin bir hesaplaşmasını yapmak benim için çok önemliydi. cunta dönemindeki direnmelerin, çatışmaların ve umutların neye yaradığı ve o dönemdeki umutların nasıl gerçekleştikleri üstüne bir hesaplaşma. demokratik düzen açısından çok işe yaradıkları apaçık, ama aynı zamanda sol bu otuz yıllık sürede dürüstlüğünü yitirip ilişkilerini ve çevresindeki kişileri destekleyen normal bir iktidar partisi olduğunu ve bundan dolayı sola inanmış olanların büyük bir kısmını hayal kırıklığına uğrattığını dile getirmeye çalıştım. "

  "çok sevdiğim bir meksikalı yazar arkadaşım var: paco ignacio taibo ii. paco polisiye yazarı olmasının yanında, çok ilginç bir de che guevara biyografisi yazmıştır. son karşılaştığımızda ona "biliyor musun, benim yeni romanımın adı 'che intihar etti'" dedim. "yanılıyorsun," diye cevap verdi, "che intihar etmedi, öldürdüler. ben biyografisini yazdım, çok iyi biliyorum." "olabilir ama solun bugünkü halini görseydi kesinlikle intihar ederdi" dedim. "orası pek belli değil, belki yeniden kalaşnikofunu kavrayıp bugünün sulu solcularına karşı çıkardı" dedi gülerek."
  mesut