• izledim
  • izliyorum
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (9.25)
chernobyl
ukrayna’daki çernobil felaketini merkezine alacak hbo yapımı “chernobyl” isimli mini dizi.


 1. siyasi kazanç uğruna bilimin ve şeffaflığın önü kapatılınca nereden ne çıkar bekli olmuyor. orada nükleer santral patlar öbür yerde bir çocuk ölür. fakat bana göre dünyanın kaderi de budur. hep tiranlar olmuştur ve olacaktır hep halk için kurulan ve güvenilen kurumlar bir şekilde tiranın güdümüne girmiştir ve girecektir. bürokratik yıkım şaşırtmamıştır.

  dizinin anlatımı gayet güzeldi olayı yaşattı hissettirdi. emeğe saygı.
  abi
 2. chernobyl, ingiliz-amerikan yapımı beş bölümlük tarihi drama türünde çekilen tv mini dizisidir. craig mazin dizinin hem yaratıcısı hem senaristi iken johan renck, dizinin yönetmenidir. chernobyl, amerikan kablo kanalı hbo ile ingiliz televizyon kanalı sky'ın ortak yapımıdır. ^:alıntıdır^

  !---- spoiler ----!

  bir konu bu kadar mı rafine anlatılır? bir dizi bu kadar mı sade ama etkileyici olur? tüm bunların cevabı olan mini dizi. toplam 5 bölüm ve yaklaşık 6 saat süren izleme süresi ile benim için bir tür uzun film gibiydi. ilk bölümden itibaren nükleer santral kazasının detayları tane tane anlatılmış. belgeselden hallice bir dizi; gerçek görüntülere ve olaylara sadık kalınmış ve fakat bazı eklemeler yapılmış. (ulana khomyuk karakteri kurmaca bir karakter. gerçekte yaşamamış. diğer tüm isimler gerçek hayattan alınmış)

  diziyi "bir enerji santralinde yaşanan felaket" şeklinde özetlemek çok sığ kalır. çernobil nükleer santralinde yaşananlar tüm dünyayı ve özellikle de ülkemizi etkileyen büyük bir felakettir. yıllarca ve hatta yüzyıllarca kapanmayacak yaralar açmış olan felaketin etkileri hala ilk günkü gibi tazedir. fiziksel hasarların dışında dizide çokça bahsi geçen yönetsel sıkıntılar da vardır ki sırf bu eleştirel yaklaşımlardan dolayı dizinin rusya'da bir dönem yasaklanması gündeme gelmiştir. yöneticilerin basiretsizlikleri, bürokratik hantallık ve mezalim ekrana çok açık bir şekilde yansıtılmıştır ki diziyi etkili kılan sebeblerden biri de budur kanımca. diğer taraftan da bilim-siyaset ikilemi de ekrana yansıtılmıştır. bilim adamlarının gerçeğin peşinde koşturmalarını anlamsız bulan siyasetçiler için her şey manipülatiftir. önemli olan neye inanmak istediğinizdir. "bir zamanlar gerçeğin bedelinden korkuyordum; ama şimdi soruyorum: yalanların bedeli nedir?"

  dizinin başından itibaren oluşturulan bir temada "yalan ve yalana inanmak" işlenmiştir. hatta benim için etkileyici sahnelerden birinde sscb için; "biz gücümüzü güçlü olduğumuz sanrısından alırız" gibi bir söz söyler başkan gorbachov.

  "gerçekler bizi rahatsız ettiğinde, yalan üstüne yalan söyleriz. ta ki gerçeklerin orada olduğunu unutana kadar. fakat onlar hala oradadır. söylediğimiz her yalan bizi gerçeğe karşı borçlandırır. o borç da, er ya da geç ödenir."

  !---- spoiler ----!

  dizinin imdb puanı 9,5/10 olarak görünüyor, ki benden de bir o kadar puan almıştır. izleyin ve izlettirin.
 3. 1. sınıf bir hbo yapımı. Kesinlikle övüldüğü kadar varmış. 4 bölüm yayınlandı şu ana kadar, 5. ve son bölümü heyecanla bekliyorum.

  Bilimkurgu aleminde geçiyormuş hissi veren ama tamamen yaşanmış gerçeklere dayanan hikaye hayrete düşürüyor, kan donduruyor. Trailer
 4. hbo nun 5 bölümlük mini dizisi. her bölüm film ayarında kaliteli olmuş. nükleerin ne kadar tehlikeli olduğu ve bürokrasinin ne demek olduğunu bu dizide açıkça görebilirsiniz. tavsiye ederim.