chhaupadi - youreads

 1. Chhaupadi, Hinduizm inancı ile ilintili eski bir gelenek. buna göre regl döneminde olan ya da yeni doğum yapmış kadınlar ‘kirli’ olarak görülüyor ve tecrit ediliyor.

  Nepal hükümeti 2005 yılında bu ibadeti yasaklamış olsa da ülkenin batısındaki kırsal kesimlerde hala bu uygulamanın gerçekleştirildiği biliniyor. Regl dönemi gelen kadınlar, dönemleri sona erene kadar evden uzaklaştırılıyor ve sadece yaşayabileceği kadar yemek ve su verilerek özel barakalara kapatılıyor. bu süreç içerisinde ne ibadet etmelerine ne de diğer insanı ihtiyaçlarının giderilmesine izin veriliyor. tecrit edilen kadınlar vahşi hayvan saldırıları ve benzeri nedenlerle hayatlarını kaybedebiliyor.

  Nepal meclisi bu uygulamayı tamamen yasaklayacak bir kanun çıkarmak için çalışmalara başlamış. ancak yasaya rağmen uygulamanın başarılı olup olamayacağıyla ilgili tartışmalar sürüyor.

  kaynak 1

  kaynak 2

  bu köklü geleneği ilk kez duyanlarda ilk tepki istisnasız büyük bir şaşkınlık oluyor. sanki başka bir galaksideki bir hayata anlık bir bakış atılmış gibi bir tepki...oysa tam olarak böyle değil. bu düzeyde bir tecrit olmasa da kadının regl döneminde "hasta" ya da "kirli" olarak adlandırılması bu topraklarda da tezahür ediyor. regl döneminde ibadet edilmemesi, anadoluda bazı yörelerde regl döneminde kadınların turşu vb yiyeceklere dokundurulmaması...gibi.
  mesut