1. zara'dan boş bakınız orta geldi, gelişine vurdum :) zaten favori yazılarımdan biriydi :)

    sadece dinozorların değil, kretase-tersiyer yok oluşu olarak adlandırılan, dünya üzerindeki canlılığın yüzde yetmişinin kitlesel yok oluşuna sebep olan göktaşı veya kuyruklu yıldızın çarpışma sonucu dünyada oluşturduğu krater.

    çarpışmadan sonra çapı 100 km, derinliği 30 km olan krater, kenarların çökmesiyle 180-200 km ye kadar genişlemiş ve derinliği de azalmıştır. kraterin karada kalan kısmı, kireçtaşı yapısından dolayı oluşan obruklarla çevrilidir. bu hem krateri belirgin kılmış, hem de eşsiz doğa güzellikleri sunmuştur.

    bazı bilim insanları yaptıkları iridyum ve osmiyum miktarı analizleri sonucu çarpan gök cisminin 5 km çapında bir cisim olabileceği, ve 5 km çapındaki bir göktaşının bu kadar büyük bir krater oluşturamayacağı, fakat göktaşlarından daha hızlı olan bir kuyruklu yıldızın bu krateri oluşturabileceğini iddia etmektedir.

    ek bir bilgi de, dinozorların tamamının yok olmadığıdır. kuşların atası olarak kabul edilen avian türü küçük dinozorlar, küçük kemirgenlerle yoluna devam etmiştir.