chp'nin iktidar olamamasının nedenleri - youreads 1. “kadir gecesi arapça tekbir (allahu ekber dedi diye yani) getirdi”, “mum yaktı”, “çocuklarına yahudice bir şeyler söyledi” diye insanları fişleyen, adliyeye sevk eden bir gelenekten gelmesidir.  “ama o eskidendi?”

  bugün hala ezan tekrar türkçe okunsun diyen milletvekillerine ev sahipliği yapmasıdır.

  yani anadoludaki chp nefreti temelsiz değildir. chp de bu üstten bakıcı tavrını halen devam ettirmekte ısrarlı. hoş muharrem bey birkaç adım attı ama alışmadık götte don durmaz hesabı, üzerine birkaç gömlek büyük geldi.

  şu halde “chp iktidar olacak mı?” sorusu doğru bir soru değil. doğrusu “akp iktidarı kaybeder mi?” olmalı. akp’nin gidişi 2000 sonrası nesil sayesinde olacaktır muhtemelen.

  birçok ikiyüzlü kabul edemese de türkiye hiçbir zaman güllük gülistanlık değildi. bu belgelerde de görüldüğü üzere insanların inançlarına, kılık kıyafetine, konuştukları dile kadar baskı vardı. ekonomi de bugünkünden iyi değildi hani. bu nedenle tek parti dönemi (halk partisi) anadolu insanı için iyi şeyler çağrıştırmıyor. yobaz, cahil diye aşağılanan bu insanlar kurtuluş savaşında laiklik için savaşmadılar, ırkları için de savaşmadılar. senin beğenmediğin dinleri için, vatanları için savaştılar. maraş, kahraman lakabını seküler bir yaşam mücadelesi için almadı, işgal altında namaz kılınmaz, ezan okunmaz diyen imamın ve namaza gelenlerin sayesinde aldı. bu insanlar daha sonra hükümetin abuk subuk şekilci uygulamaları neticesinde chp’ye tepki duyar hale geldiler.

  sana bunlar aptalca gelebilir, bu değerler bugün senin umrunda olmayabilir ama anadolunun gerçekleri bunlar.

  bugün insanlar cumhuriyete veya laikliğe değil, uygulanış biçimine tepkililer çünkü öyle gördüler, öyle yaşadılar. bu nesil ve bunların çocukları, torunları bu hikayelerle büyüdü. chp’nin karşısında kim varsa ona attılar oylarını çünkü kıyaslayabiliyorlardı. bu insanlar öldüğünde artık dönemleri kıyaslayabilecek bir kuşak kalmayacak. 2000 sonrası kuşak için bu hikayeler çok bir anlam ifade etmeyecek. akp harici bir şey görmediler, akp’yle kıyaslayabilecekleri bir parti/dönem yok. ekonomi kötüyken “ama 70’lerde de şöyleydi” söylemleri bu neslin umrunda olmuyor.

  özetle: chp iktidar olabilir mi bilmiyorum ama olursa bile bu chp’nin başarısı olmayacak. bu utanç chp’ye yeter.