1. yakın gelecekte görülecek bir gelişmedir. en azından kemal kılıçdaroğlunu tutuklayacaklar. dün yuhalatılması bugün fidel okanın konuşmaları. maalesef sonu olmayan bir yola giriyoruz ülke olarak. galiba kıyametimize yürüyoruz.
  2. ilk defa 12 eylül 1980 darbesinden sonra 16 ekim 1981 tarihinde cunta kararıyla olan olay. sadece chp değil, adalet partisi, mhp, msp, tip, tikp; tamamı yasaklanarak lider ve yöneticilerine siyaset yasağı konmuştu. elbette yasak kapsamına girmeyen yöneticiler hızla yeni partiler açmakta gecikmedi. 1987'de referandumla yasaklar kalkınca eski liderler de yeni partilerin başına döndü, 1992'de de yasaklı partilere resmen izin verildi. chp ve mhp dışındakiler yeni kurulan partiler altında varlığını sürdürürken mhp doğrudan eski kadroları tarafından, chp, halihazırda hükümete bile girmiş chp varisi shp'yi karıştıracağı kadar karıştırmış ama ekmek bulamamış deniz baykal tarafından yeniden kurulmuştu.

    bu arada partiler yasaklanınca tüm arşivlerine el konarak seka'da geri dönüştürülmüştür. o yüzden chp'nin 100 yıla yaklaşan mazisinin büyük kısmına ait belgeler parti elinde değildir.