• izledim
  • izlemek istiyorum
 • youreads puanı (8.62)
cidade de deus - fernando meirelles
1960’larda inşa edilmiş ve 80’lerin başında rio de janeiro’nun en tehlikeli mahallelerinden birine dönüşmüş, sosyal konutlardan oluşan “tanrıkent”te organize suçun destansı tarihi. film 60’larda iki kenar mahalle çocuğunun seçtiği iki ayrı yolu takip eder. rocket suç dünyasında geçecek bir hayatın gerektirdiği zihniyetten ve fizikten yoksundur. fotoğrafçı olma hayalleri kurar ama fotoğraf makinesi alacak parası yoktur. öte yandan, küçük ze çocukluğundan beri tam bir suçlu özellikleri taşır; acımasız, akıllı ve hırslıdır. küçük yaşta planladığı bir genelev soygunu sırasında öldürmenin tadını alır, gün geçtikçe bu konudaki iştahı giderek artar. 70’lerde ze, sakin ve becerikli bee’nin desteğiyle, favela’nın (mahallenin) uyuşturucu ticareti üzerindeki kontrolünü sağlamlaştırır. 80’lerin başlarında “tanrıkent”i çetelerarası savaş sarar ve amansız genç suçlulardan oluşan yeni bir kuşak çıkıp “eskilerin” yerini almaya çalışırken, artık bir fotoğraf makinesine sahip olan rocket, onu bu bitmek tükenmek bilmez katliam döngüsünü belgelemede kullanır...


 1. yönetmenliğini kátia lund ve fernando meirelles'in yaptığı olağanüstü bir film.

  not: filmin başlığı daha önce türkçe ismi ile -tanrı kent olarak- açılmış. orijinali bu olduğu için tekrardan açma gereği duydum.
  hope
 2. gayet içten bir şekilde kahkaha atarak milleti vuran bir çocuğun olduğu film.
 3. 60'ların brezilyasında gettoda büyüyen iki arkadaşın hayatını konu alan film. oyuncular çoğunlukla 12-20 yaş aralığında ve filmin çoğunluğu bu oyuncular etrafında geçiyor.
  filmin etkileyen yönü ise filmin sonuna doğru çocukların birbirini öldürmesini kanıksamış olmanız.
 4. dönemin brezilya gerçeğini anlatır, yoksul semtlerde çocukların suç ortamında doğması gibi gerçekler vardır bu filmde. fakat algıyı başrol karakterimiz yıkmıştır. hedeflerini terketmemiştir.

  not: film tamamen gerçek olaylara dayanmaktadır ve oyunlar o bölgenin insanlarıdır.