cinsiyetsiz tuvalet - youreads 1. Efendim varmış böyle bir uygulama türkiye'de. Şahsen haberim yoktu benim. 2016 şubat ayında boğaziçi üniversitesi'nde başlamış ilk olarak. Gazetede gördüğüm haberde de +400 imza ile bir fakültede tuvaleti cinsiyetsizleştirmiş odtülüler. Tabii yönetim yalanlamış mevzuyu: http://www.cnnturk.com/turkiye/cinsiyetsiz-tuvalete-odtu-yonetiminden-yalanlama

  Kadınla erkek biyolojik olarak farklı yaratıklardır. Tuvaletler de sadece boşaltım faaliyetinin yapıldığı yerler değildir. Başlı başına pisuvarın varlığı bile farkı belli eder. Kaldı ki birçok amaçla kullanılır tuvaletler. Cinsiyet ayrımı tabii ki olacak tuvaletlerde. Toplumsal cinsiyetçilik sorunun dikkat çekmek için biraz fazla marjinal bir yöntem olmuş bence. Neyse ki yaygınlaşmaz bu olay. Her türlü sapıklığın, cinsel suçun kol gezdiği ülkede düşünemiyorum böyle bir tuvalet tipini. Anca odtü ve boğaziçi'nde olur zaten, ötesi hayal bile edilmemeli.

  Bir de +400 imza ne demek? İmza her şeyi çözüyor mü? Yarın bilmem ne sikim zaim üniversitesi çıkıp da +400 imza ile yemekhaneyi haremlik-selamlık hale getirdik derse ne diyeceğiz? Demokrasi her yerde uygulanamaz. Her şeyin kaidesini de yönetilenler belirleyemez. Devlet ve idari teşkilat bunun için vardır zaten. O yüzden imza toplayarak her şeyi değiştirme fikrine fazla itibar etmemek gerek.
  ae
 2. şurada arkadaş çok güzel anlatmış ben de aynen katılıyorum. madem salt bu açılardan eşitliği ele alacağız o zaman ben de bir adım öteye taşıyayım, hamamlar da karma olsun? nasıl olsa kadın da erkek de peştemal sarınıyor? niye ayrı yapıyoruz?

  güzel ülkemde eşitlik meşitlik adı altında eşi emsali görülmemiş dangalaklıkların sergilenmesi gerçekten canımı sıkıyor.

  mahremiyet diye bir şey vardır. siz belki kendinizinkini önemsemiyor olabilirsiniz ancak diğer insanlarınkine karışamazsınız ve onları herhangi bir şeye zorlayamazsınız. özel yaşantınızda isterseniz evinize yan yana 10 tane klozet yaptırın, araya bölme de koymayın, arkadaşlarınızla topluca ihtiyacınızı görün kimse bir şey demez.

  umumun ortak kullanım alanlarında "özgürlük" yahut "eşitlik" adı altında kişilerin şahsi istekleri uygulanmaz.